اردوغان وارد اقلیم کردستان عراق شد

اردوغان در بدو ورود به کردستان عراق که پس از دیدار با مقامات ارشد عراقی در بغداد صورت گرفت، مورد استقبال نچیروان بارزانی رئیس اقلیم و مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان عراق قرار گرفت.

خبر مرتبط
اردوغان بعد از 12 سال به بغداد رفت

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امروز در سفری رسمی بعد از حدود ۱۳ سال وارد بغداد شد و مورد استقبال مقامات عراقی قرار گرفت.

اردوغان صبح امروز وارد بغداد شد و مورد استقبال محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق در بغداد قرار گرفت.

سفر اردوغان به بغداد برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ و پس از ۱۳ سال صورت گرفته است.

رئیس جمهوری ترکیه و نخست‌وزیر عراق امروز (دوشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در بغداد بر ضرورت توقف جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه تاکید کردند و جنایات این رژیم علیه فلسطینی‌ها را عامل تشدید تنش در منطقه دانستند.

«محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری ترکیه، اعلام کرد: توافقنامه چارچوب راهبردی امضا شد که از دل آن، کمیته‌هایی در زمینه های امنیتی و اقتصادی تشکیل می شود.

نخست وزیر عراق گفت: ما یک توافقنامه چارچوبی ۱۰ ساله در زمینه آب امضا کردیم که مدیریت عادلانه ثروت آبی را تضمین می‌کند. توافقات مشترک ما با ترکیه شامل تشکیل کمیته‌های دائمی در زمینه امنیت، اقتصاد، انرژی و بهبود مدیریت آب است؛ چراکه بدتر شدن بحران آب به نفع کسی نیست.

نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد: امنیت ترکیه و عراق جدا از یکدیگر نیست و بخشی از امنیت منطقه است. ما نقض حاکمیت عراق را نمی‌پذیریم و اجازه نمی‌دهیم از سرزمین ما به عنوان سکویی برای عملیات علیه دیگران استفاده شود.

السودانی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تحولات فلسطین و نوار غزه نیز گفت: وضعیت غزه و بیت المقدس دلیل ادامه درگیری‌ها در منطقه است و ما خواستار توقف فوری خشونت و ورود کمک‌ها به نوار غزه هستیم.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: عراق کشوری همسایه است که با آن روابط تاریخی و فرهنگی داریم. مصمم هستیم روابط را به گونه‌ای تقویت کنیم که حقوق همسایه تضمین شود.

اردوغان ادامه داد: درباره کمیته‌های مشترک در زمینه‌های امنیتی، مبارزه با تروریسم، حمل و نقل، محیط زیست، آب، بهداشت و آموزش به توافق رسیدیم.

وی افزود: تحولات میان اسرائیل و ایران خطر گسترش جنگ را افزایش می‌دهد و توجه‌ها را از آنچه در غزه اتفاق می‌افتد منحرف می‌کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.