آمادگی لبنان برای ترسیم مرزهای زمینی با اسرائیل

«عبدالله بوحبیب» در این باره بر پایبندی بیروت به قطعنامه شماره ۱۷۰۱، لزوم توقف جنگ و آمادگی برای ترسیم مرزهای زمینی با رژیم صهیونیستی در اطراف نقاط مورد مناقشه را تاکید کرد.

خبر مرتبط
قول مهمی که ماکرون به نخست‌وزیر لبنان داد

رئیس‌جمهور فرانسه به نخست‌وزیر لبنان اطمینان داد که این کشور هر کاری که بتواند برای جلوگیری از افزایش تنش بین لبنان و اسرائیل انجام خواهد داد.

عبدالله بوحبیب افزود: «لبنان خواهان جنگی که مطرح است، نخواهد بود».

وی تاکید کرد که راه حل‌های دیپلماتیک مبتنی بر مشروعیت بین‌المللی و قطعنامه‌های سازمان ملل تنها راه تضمین صلح و ثبات بین‌المللی است.

این مقام لبنانی همچنین تصریح کرد که آتش‌بس راه را برای ثبات پایدار در منطقه هموار می‌کند.

قطعنامه ۱۷۰۱ که در ۱۱ اوت ۲۰۰۶ (مرداد ۱۳۸۵) در سازمان ملل تصویب شد، خواستار پایان دادن به جنگ ۳۳ روزه میان رژیم صهیونیستی و لبنان شد.

دولت لبنان در ۱۲ اوت همان سال به اجماع با این قطعنامه موافقت کرد و ۱۳ اوت نیز ائتلاف کابینه وقت رژیم صهیونیستی این قطعنامه را با ۲۴ رأی مثبت و یک رأی ممتنع تصویب کرد.

این آتش‌بس در چهاردهم همان ماه و در ساعت هشت (به وقت محلی) اجرایی شد. همچنین این قطعنامه خواستار ایجاد یک منطقه حائل در مرز جنوب لبنان و شمال سرزمین‌های اشغالی است.

نقض قطعنامه ۱۷۰۱ به دست رژیم صهیونیستی همواره محل اعتراض مقامات مختلف لبنان بوده است؛ میشل عون رئیس جمهوری سابق لبنان چند سال پیس اعلام کرده بود که رژیم صهیونیستی بیش از ۱۱ هزار بار قطعنامه پایان جنگ ۳۳ روزه را نقض کرده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.