ماموریت ناوگروه‌های ایران در کدام دریاها است؟

امیر دریادار شهرام ایرانی درباره حضور نیروی دریایی ارتش در آب‌های بین‌المللی، اظهار کرد: در حال حاضر دو ناوگروه نیروی دریایی ارتش در حال انجام ماموریت در آب‌های بین‌المللی هستند.

وی ادامه داد: یک ناوگروه در خلیج عدن و دیگری در شمال اقیانوس حضور دارد.

نیروی دریایی ارتش از سال ۸۸ با هدف تامین امنیت کشتی های تجاری کشورمان در برابر دزدی دریایی در خلیج عدن به ماموریت‌ رفت. نیروی دریایی در دریای عمان، شمال اقیانوس هند، خلیج عدن و تنگه باب‌المندب حضور دائمی دارد و در این سال‌ها بیش از ۹۴ ناوگروه به این ماموریت‌ها اعزام شده‌اند. در این مدت نیروی دریایی بارها کشتی های تجاری کشورمان یا سایر کشورها در برابر دزدی دریایی محافظت کرده است.

خبر مرتبط
اسکورت کشتی‌های ایرانی توسط ناوشکن جماران تا دریای سرخ

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت که ناوگروههای نداجا برای اسکورت کشتی‌های تجاری‌مان در حال انجام مأموریت هستند و هم‌اکنون ناوشکن جماران با همه توان در خلیج عدن حضور دارد و ادامه این مأموریت تا دریای سرخ هم خواهد بود.

البته به جز مناطق ذکر شده، نیروی دریایی تاکنون به دریای مدیترانه، سیاه، شرق اقیانوس هند، اقیانوس آرام و اطلس هم رفته است. مهمترین ماموریت نیروی دریایی مربوط به ناوگروه ۸۶ این نیرو است که در مهر سال ۱۴۰۱ ماموریت خود را برای سفر به دور دنیا آغاز کرد. این ناوگروه که شامل ناوشکن دنا و ناوبندر مکران بود در ۲۲۰ روز توانست ماموریت خود را انجام دهد و از اقیانوس هند، آرام و اطلس عبور کرد و در کشورهای هند، اندونزی، برزیل، آفریقای جنوبی و تانزانیا پهلو گرفت.

نیروی دریایی ارتش سه فرماندهی در اقیانوس‌های آرام، اطلس و هند تاسیس کرده‌  و برنامه بعدی این نیرو استقرار دائم در این فرماندهی‌ها است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.