افشاگری از برنامه اسرائیل برای توسعه دو کانون شهرک‌سازی

روزنامه «هاآرتص» امروز (شنبه) گزارش داد، تصاویر و عکس‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که ارتش رژیم صهیونیستی در حال توسعه و ساخت و ساز در مقیاس بزرگ در دو کانون شهرک‌سازی در جاده استراتژیکی است که نوار غزه را به دو قسمت تقسیم می‌کند؛ همان جاده‌ای که «گذرگاه نتزاریم» نام دارد.

خبر مرتبط
افشاگری گاردین از روند ساخت شهرک‌های صهیونیست درشرق بیت المقدس

گاردین فاش کرد که اسرائیل از زمان آغاز جنگ غزه روند ساخت شهرک‌های صهیونیستی را در شرق بیت المقدس شتاب بخشیده است.

این روزنامه عبری گزارش داد، هدف از ساخت این دو کانون شهرک‌سازی در امتداد این جاده این است که ارتش رژیم صهیونیستی امکان کنترل تردد فلسطینی‌ها از جنوب به شمال را داشته باشد و بتواند در مناطق مختلف نوار غزه عملیات انجام دهد.

به گزارش هاآرتص، یکی از این دو کانون در تقاطع جاده نتزاریم و صلاح‌الدین و دیگری در تقاطع جاده ساحلی غزه قرار دارد.

این روزنامه عبری نوشت، روند ساخت این دو کانون شهرک‌سازی به وضوح در تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده در زمان‌های مختلف در طول جنگ توسط شرکت «پلنت‌لبز» (Planet Labs) دیده می‌شود که متخصص در جمع‌آوری اطلاعات از راه دور و عکاسی با استفاده از ماهواره‌هاست.

به نوشته این روزنامه، تصاویر نشان می‌دهد که «نتزاریم» برای ادامه جاده موجود آسفالت شده، زمین‌های آن نیز برای ایجاد دو کانون آماده شده و پس از آن ارتش تجهیزات خود را به آنجا منتقل کرده است.

تصاویر همچنین واحدهای مسکونی مجهز به سیستم‌های تهویه مطبوع، زیرساخت‌های برق و سرویس بهداشتی را نشان می‌دهند. عبارت «به پایگاه نتزاریم خوش آمدید» روی یک مانع بتنی در کانون شهرک‌سازی در جاده ساحلی نوشته شده است و کلیپ‌های ویدئویی گرفته شده از فاصله نه چندان دور از پایگاه جاده صلاح‌الدین، سربازان صهیونیستی را در حال آواز خواندن و رقص نشان می‌دهد.

هاآرتص نوشت، گذرگاه نتزاریم از جمله نقاط مورد مذاکره بین تل‌آویو و جنبش حماس است که مقاومت، خواستار عقب‌نشینی ارتش رژیم صهیونیستی از آن و رفتن از کانون‌های شهرک‌سازی است که اطراف آن ساخته شده است، اما در مقابل ارتش رژیم صهیونیستی ساخت و کنترل آن را یک دستاورد می‌داند.

رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۷۷ شهرک نتزاریم را در ۵ کیلومتری شهر غزه تأسیس کرد و ۱۵ اوت ۲۰۰۵ ارتش این رژیم تخلیه شهرک‌نشینان را از آنجا آغاز کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.