درخواست انگلیس از اسرائیل/  در قبال حمله ایران خویشتن‌داری کن

نخست‌وزیر انگلیس با ادعای این که ایران با پاسخ مشروع خود به اقدامات متجاوزانه رژیم صهیونیستی به دنبال گسترش تنش‌ها در خاورمیانه بود، از تل‌آویو خواست در قبال حمله ایران خویشتن‌داری کند.

ایران شامگاه شنبه، در پاسخ به اقدام متجاوزانه رژیم صهیونیستی علیه ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، طی عملیات «وعده صادق» بیش از ۳۰۰ پهپاد و موشک را به سمت اهدافی در اراضی اشغالی شلیک کرد.

روزنامه گاردین گزارش داد که سوناک در اولین حضور خود در مجلس عوام از زمان حمله ایران به نمایندگان انگلیسی گفت که در حال همکاری با متحدان این کشور برای جلوگیری از هرگونه گسترش تنش‌ها است.

خبر مرتبط
حمله هوایی آمریکا و انگلیس به شمال غرب یمن

هواپیماهای آمریکا و انگلیس یکشنبه شب مناطقی از استان تعز در شمال غرب یمن را بمباران کردند.

اظهارات سوناک در پی درخواست‌های مشابهی از سوی «جو بایدن» رییس‌جمهور آمریکا و «امانوئل ماکرون» رییس‌جمهور فرانسه و برگزاری جلسه کابینه جنگ رژیم صهیونیستی برای بحث درباره گزینه‌های حمله متقابل مطرح می‌شود. جلسه کابینه جنگ بدون رسیدن به تصمیمی مشخص پایان یافت.

سوناک گفت که در تماس با «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، مستقیما، خواستار حفظ خونسردی خواهد شد ، اگرچه، به گفته منابع مطلع، احتمال ندارد که چنین درخواستی روز دوشنبه انجام شود.

نخست‌وزیر انگلیس به نمایندگان مجلس عوام گفت: به زودی با نخست‌وزیر نتانیاهو گفت‌وگو خواهم کرد تا هم‌بستگی‌مان با اسراییل در مواجهه با این حمله را اعلام کنم و درباره چگونگی جلوگیری از گسترش بیشتر تنش‌ها گفت‌وگو کنیم. تمامی طرفین باید خویشتن‌داری کنند. ما با همکاری با متحدانمان برای ترغیب به حفظ آرامش و تنش‌زدایی ادامه خواهیم داد.

خبر مرتبط
ایران سفرای انگلیس، فرانسه و آلمان را احضار کرد

در پی مواضع غیر مسئولانه برخی مقامات انگلیس، فرانسه و آلمان در قبال پاسخ متقابل ایران به سلسله اقدامات رژیم صهیونیستی علیه منافع کشورمان سایمون شرکلیف، نیکلا رش و هانس اودو موتسل سفرای انگلیس، فرانسه و آلمان در تهران بامداد امروز به صورت جداگانه از سوی مدیر کل غرب اروپا به وزارت امور خارجه احضار شدند.

سوناک با خودداری از انتقاد از اقدام متجاوزانه رژیم صهیونیستی علیه ساختمان کنسولگری ایران در دمشق که پاسخ تلافی‌جویانه مشروع ایران را به همراه داشت، مدعی شد: شامگاه شنبه، ایران به دنبال این بود که خاورمیانه را به بحرانی جدید بکشاند.

او گفت: گستره این حمله و این که مستقیما اسراییل را هدف قرار داده بود، به کلی بی‌سابقه است.

هواپیماهای جنگنده انگلیس به رژیم صهیونیستی در دفاع در برابر پهپادها و موشک‌های ایران کمک کرده و چند پهپاد را سرنگون کردند که تعداد آن مشخص نیست. سوناک جزئیات کاملی درباره مشارکت ارتش انگلیس اعلام نکرد اما گفت که هواپیماهای ارتش این کشور «جاسوسی اطلاعات و پشتیبانی اکتشافی مهمی برای شرکای خود» ارائه کرد.

سوناک همچنین گفت که با شرکای گروه هفت(آمریکا، کانادا، ژاپن، ایتالیا، انگلیس، فرانسه آلمان) برای اعمال تحریم‌های بیشتر علیه تهران همکاری می‌کند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.