درخواست آلمان از چین درباره جنگ اوکراین

صدر اعظم آلمان در دیدار با رئیس جمهور چین در پکن ایفای نقش فعالانه این کشور به منظور برقراری صلح عادلانه در اوکراین را درخواست کرد.

شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در ابتدای دیدار با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، خواستار همکاری نزدیک بین دو کشور با وجود اختلافات موجود شد. بر اساس ترجمه رسمی، شی جین پینگ گفت: با هم می توانیم ثبات و امنیت بیشتری را برای زمین به ارمغان بیاوریم.

شی همچنین گفت تا زمانی که به اصول احترام متقابل، یافتن زمینه های مشترک با وجود اختلافات و یادگیری از یکدیگر پایبند باشیم، روابط دوجانبه می تواند با ثبات ادامه یابد.

وی همچنین تاکید کرد که "دوران جدیدی از آشفتگی و تحولات" آغاز شده است که در آن خطرات برای همه بشریت افزایش خواهد یافت. شی گفت: برای حل این مسائل، ضروری است که همکاری بین قدرت‌های بزرگ حاکم شود.

خبر مرتبط
توصیه آلمان به اسرائیل بعد از حمله موشکی ایران

اولاف شولتس امروز دوشنبه در جریان سفر به چین در مورد تحولات چند روز گذشته پیرامون پاسخ سپاه پاسداران به جنایت‌های رژیم صهیونیستی در حمله به ساختمان سفارت ایران در دمشق، گفت که رژیم صهیونیستی اید به کاهش تنش‌ها کمک کند.

وی افزود: از این نظر، همکاری پایدار بین اقتصادهای بزرگ آلمان و چین مهم است. این امر نه تنها در کل قاره اوراسیا، بلکه بر کل جهان نیز تأثیر زیادی خواهد داشت.

اولاف شولتز در بیانیه کوتاه خود در ابتدای این گفتگو با دقت بیشتری به مسائل پرداخته و به سه موضوع جنگ در اوکراین، حفاظت از آب و هوا و همکاری اقتصادی پرداخت.

صدراعظم آلمان تاکید کرد که جنگ روسیه علیه اوکراین و تسلیح مجدد روسیه اثرات منفی قابل توجهی بر امنیت اروپا خواهد داشت.

وی خطاب به شی که متحد اصلی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به حساب می آید، گفت: «جنگ روسیه علیه اوکراین و تقویت نظامی روسیه تأثیر منفی بسیار مهمی بر امنیت اروپا دارد.

خبر مرتبط
آلمان برای مذاکره با پوتین شرط تعیین کرد

اولاف شولتس، صدراعظم‌ آلمان گفت تنها زمانی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه صحبت می‌کند که مسکو کارزارش در اوکراین را متوقف کند.

شولتز گفت که تأثیرات این جنگ مستقیماً بر منافع اصلی اروپا تأثیر گذاشت. آنها به طور غیرمستقیم به کل نظم بین المللی لطمه می زنند زیرا یک اصل از منشور سازمان ملل را نقض می کنند: اصل تخطی از مرزهای دولتی.

صدراعظم آلمان همچنین یادآور شد که در آخرین سفر خود به چین به همراه شی، به صراحت گفته است که استفاده از سلاح های هسته ای حتی نباید به عنوان تهدید به کار برده شود. وی افزود: من می خواهم امروز با شما بحث کنم که چگونه می توانیم بیشتر به صلح عادلانه در اوکراین کمک کنیم.

در آستانه این دیدار ایالات متحده آمریکا چین را به حمایت گسترده از بخش تسلیحات روسیه متهم کرده بود. یک مقام ارشد آمریکایی در این باره گفت: "بدون کمک جمهوری خلق چین، روسیه در ادامه تلاش های جنگی خود با مشکل مواجه خواهد شد." بر اساس اطلاعات آمریکا، چین مهمترین تامین کننده ماشین آلات و میکروالکترونیک روسیه است که برای تولید موشک، پهپاد، تانک و هواپیما مورد نیاز است.

شولتز قبل از این سفر از چین و سایر کشورهای دوست روسیه خواسته بود تا در کنفرانس صلح برنامه ریزی شده برای ژوئن در سوئیس شرکت کنند.

شولز همچنین خواستار همکاری نزدیکتر با چین در زمینه حفاظت از آب و هوا شد. این مقام آلمانی گفت: «دو کشور ما مسئولیت حفاظت از کالاهای عمومی جهانی را بر عهده دارند.

صدر اعظم آلمان همچنین برای یک سیستم تجاری مبتنی بر قوانین، که توسط سازمان تجارت جهانی (WTO) تجسم یافته است تبلیغ کرده و گفت: چین و آلمان هر دو کشورهای تجاری هستند که از WTO سود زیادی می برند. صدراعظم آلمان گفت: ما متعهد به تقویت قوانین تجارت جهانی و توسعه بیشتر آنها با سایر اعضای WTO هستیم.

شولتز همچنین یک هشدار پنهان در مورد تایوان داشت. وی در بحث با دانشجویان دانشگاه تونگجی تاکید کرد: باید در این باره اطمینان حاصل شود که نباید کسی از همسایه اش بترسد. به گفته وی این نگرانی وجود دارد که جمهوری خلق کمونیستی قدرتمند چین به جمهوری جزیره ای دموکراتیک تایوان که پکن آن را قلمرو خود می داند حمله کند.

رهبری چین چندین بار تهدید به حمله کرده است. این کشور همچنین با کشورهای همسایه مانند ویتنام، مالزی و فیلیپین بر سر مناطق بزرگ دریایی در دریای چین جنوبی اختلاف دارد.

شولتز علاوه بر دیدار با رئیس جمهور چین ، روز سه شنبه با نخست وزیر لی کیانگ نیز دیدار می کند. چندین ساعت برای گفتگو با این مقام برنامه ریزی شده است.

دولت فدرال آلمان تابستان گذشته برای اولین بار در مورد استراتژی جامع چین تصمیم گرفت. این استراتژی این کشور را که با دست سنگین رهبری کمونیست اداره می شود، به عنوان یک شریک و در عین حال رقیب سیستمی تعریف می کند.

هسته اصلی این استراتژی کاهش وابستگی اقتصادی به چین است تا از شرایط وخیمی مانند آنچه در زمان قطع شدن گاز پس از حمله روسیه به اوکراین رخ داد، جلوگیری شود. بازدید سه روزه صدر اعظم آلمان نیز آزمون عملی این استراتژی است.

این دومین سفر صدراعظم آلمان به چین از زمان ادای سوگند در دسامبر 2021 است. دیدار افتتاحیه وی در نوامبر 2022 به دلیل شیوع همه گیری کرونا تنها یک سفر یک روزه بود. این بار او سه روز - بیش از هر زمان دیگری به یک کشور در یک سفر اختصاص داد - و قبل از پکن از دو کلانشهر اقتصادی چونگ کینگ و شانگهای نیز بازدید کرد.

این کشور با 1.4 میلیارد نفر جمعیت، بزرگترین شریک تجاری آلمان است.

شولتز در شانگهای بر شرایط رقابتی برابر برای شرکت های آلمانی اصرار داشت. وی در پکن، پیش از گفتگو با شی، خاطرنشان کرد که آلمان و چین به عنوان کشورهای صادرکننده از قوانین سازمان تجارت جهانی سود می برند. این اشاره ای به انتقاد از ظرفیت مازاد چین برای ورود به بازارهای جهانی بود. تعدادی از کشورها و اتحادیه اروپا چین را به رقابت ناعادلانه متهم می کنند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.