واکنش شورای همکاری خلیج فارس به پاسخ ایران به اسرائیل

 شورای همکاری خلیج فارس امروز-دوشنبه- در بیانیه‌ای تاکید کرد: نسبت به تحولات اخیر منطقه و تنش‌های نظامی در خاورمیانه و تاثیر آن بر امنیت و ثبات منطقه‌ای ابراز نگرانی شدید می‌کنیم.

 

طبق گزارش الجزیره، در این بیانیه آمده است: بر اهمیت کاهش تنش به‌طور فوری در راستای حفظ امنیت و ثبات در منطقه تاکید می‌کنیم. تمام طرف ها باید تلاش های مشترک در پیش گرفته و دیپلماسی را به عنوان راهی برای حل درگیری‌ها برگزینند و با خویشتنداری منطقه را از جنگ دور کنند.

خبر مرتبط
واکنش متفاوت جان کربی به پاسخ موشکی ایران به اسرائیل/ ترامپ مقصر است

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در گفت‌وگویی در توضیح انتقادات از عملکرد دولت بایدن در قبال ایران، از آن دفاع کرده و دولت پیشین آمریکا را مسبب تحولات رخ‌داده در ارتباط با ایران دانست.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: خواستار توقف خشونت‌ها علیه مردم فلسطین در غزه و کرانه‌باختری  هستیم. ما همچنین خواستار برگزاری کنفرانس بین‌المللی برای رسیدن به یک راه‌حل در فلسطین مبنی بر پایان اشغالگری و برپایی دولت فلسطینی به پایتختی قدس شرقی هستیم.

پیش از این نیز جاسم محمد البدیوی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس تمام طرف‌ها را به خویشتن‌داری برای «ممانعت از هرگونه تنش اضافی که می‌تواند ثبات منطقه و ملت‌های آن را تهدید کند»، دعوت کرد.

 وی بر لزوم تلاش مشترک و اتخاذ روش دیپلماسی به عنوان راهکار کارآمد برای حل و فصل نزاع‌ها و تضمین امنیت و ثبات منطقه تأکید کرد.

البدیوی بر نقش جامعه بین‌المللی در حمایت از تلاش‌ها برای صلح و ثبات برای ممانعت از تنش بیشتر تأکید کرد و از تمام طرف‌ها خواست به حفظ امنیت و صلح منطقه‌ای و بین المللی پایبند باشند.

پیش از این روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در اطلاعیه‌ای از پاسخ نیروی هوا فضای سپاه به جنایات اخیر رژیم صهیونیستی در حمله به بخش کنسولی سفارت ایران در دمشق و شهادت جمعی از مستشاران کشورمان در سوریه از حمله و اصابت موفق ده‌ها فروند موشک و پهپاد به اهدافی درون سرزمین‌های اشغالی خبر داد.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست خبری امروز خود با بیان اینکه  حمله به برخی از مقرهای نظامی رژیم صهیونیستی در اراضی اشغالی در راستای اعمال حق ذاتی ایران برای دفاع از خود در راستای دفاع مشروع  صورت گرفت ، گفت: ایران در این زمینه مسئولانه عمل کرد و پیش از اقدام نظامی، هشدارهای لازم را به روش‌های دیپلماتیک داده بود.

وی با بیان این که اقدام ایران ضروری و متناسب بود و اهداف نظامی مورد هدف قرار گرفت در پاسخ به سوالی اظهار کرد: انتظار این است که دولت آمریکا، رفتار مسئولانه، دقیق و واکنش مشروع و متناسب ایران را مورد توجه قرار دهد و به جای اتخاذ رویکرد غیرمسئولانه و انتخاب الفاظ نامناسب، قدردان اقدام منطقی، مشروع، متناسب و توأم با مسئولیت ایران باشد.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.