اقدام تازه آمریکا علیه روسیه

گزارش‌ها حاکی است که آمریکا واردات آلومینیوم، مس و نیکل از مبدأ روسیه را ممنوع کرده است.

بر اساس این گزارش، تصمیم آمریکا بر فلزات تولید شده در روسیه پس از ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ تأثیر می‌گذارد. این در حالی است که بورس‌های برتر کالا در جهان مانند بورس فلزات لندن (LME) و بورس کالای شیکاگو (CME) تصمیم دارند تجارت این فلزات را ممنوع کنند.

جانت یلن، وزیر خزانه داری آمریکا روز جمعه در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که ممنوعیت‌های جدید به هدف قرار دادن درآمدهایی ادامه می‌دهد که روسیه‌می تواند برای تأمین بودجه عملیات نظامی خود در اوکراین به دست آورد.

خبر مرتبط
پاسخ منفی روسیه به درخواست اسرائیل

سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه به درخواست دیپلمات اسرائیل از مسکو برای محکوم کردن پاسخ نظامی ایران به اسرائیل پاسخ منفی داد.

وی افزود: هدف ایالات متحده کاهش درآمد روسیه و در عین حال محافظت از شرکا و متحدان خود در برابر تاثیرات ناخواسته است.

به گفته آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده، این "گام غیرموجه و سیاسی" ناگزیر نتیجه معکوس خواهد داشت.

آنتونوف با اشاره به اینکه ایالات متحده واردات فلزات روسیه را به حداقل رسانده است، تأکید کرد که تصمیم واشنگتن "احتمالاً مبتنی بر این فرضیه است که قیمت کالاها در خود ایالات متحده افزایش نمی یابد."

وی افزود، با این حال، با این اقدام "غیرقانونی"، دولت آمریکا در واقع "با درگیر کردن کشورهای اقماری خود در تحریم، موجب عدم تعادل در بازارهای جهانی می‌شود."

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه نیز روز سه شنبه در سفر به چین گفت: روسیه گام های بیشتری برای دور زدن تحریم های غرب و تنوع بخشیدن به تجارت خارجی خود برخواهد داشت.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.