ماموریت 15 روزه برای ناو هواپیمابر «شارل دوگل» در دریای مدیترانه

 ناو هواپیمابر شارل دوگل برای اولین‌ بار به مدت دو هفته تحت فرماندهی ناتو قرار می‌گیرد. رئیس ستاد مشترک ارتش فرانسه اعلام کرد این مأموریت که کشتی‌هایی از چندین کشور (ایالات متحده، یونان، اسپانیا، پرتغال) را گرد هم می‌آورد، از ۲۶ آوریل تا ۱۰ مه تحت فرماندهی کارکنان دریایی «استرایک‌ فور ناتو» (StrikforNato)، متشکل از ۱۵ کشور از جمله فرانسه، و به رهبری یک نظامی آمریکایی انجام می‌شود.

به نقل از لوموند، کنترل عملیاتی ناو هواپیمابر «شارل دوگل»، ژان لوک ملانشون، رهبر حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» را شوکه کرد. ملانشون در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت این تصمیم نشان از «تحت امر بودن علنی» فرانسه مقابل ناتو است.

دیدیه مالتر، دریاسالار فرانسوی و شماره دو فرماندهی دریایی ناتو، بااین‌وجود به طور واضح به خبرگزاری فرانسه خطوط مأموریت ناتو را روشن کرد و یادآور شد فرانسه می‌تواند هر زمان که بخواهد این مأموریت را لغو کرده و در یک‌لحظه فرماندهی شارل دوگل را بازیابی کند.

فرانسه که پیش‌ از این به‌عنوان متحدی دشوار و همچنان مورد بی‌اعتمادی بروکسل بود، از زمان پیش آمدن جنگ اوکراین، به‌موازات عدم مشارکت نظامی خود در آفریقا، مجددا در ناتو سرمایه‌گذاری کرده است.

فرانسه، به رهبری ژنرال دوگل که یکی از اعضای مؤسس ناتو بود و در سال ۱۹۴۹ برای مقابله با شوروی ایجاد شد، در سال ۱۹۶۶ به دلیل اختلاف‌نظر با ایالات متحده آن را ترک کرد. پاریس در سال ۲۰۰۹ بدون پیوستن به گروه برنامه‌های هسته‌ای ناتو، به این اتحاد بازگشت.

پاسکال اوسور، مدیرکل بنیاد مدیترانه برای مطالعات استراتژیک فرانسه در این باره اظهار کرد: «این پیامی برای روس‌هاست؛ در مواجهه با تهدید فزاینده، اثربخشی جمعی اولویت دارد.»

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.