شکست بزرگ در انتظار نتانیاهو

 روزنامه عبری زبان «هاآرتص» امروز شنبه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر این رژیم را «احمق» خواند و نوشت، این صفت علاوه بر دیگر صفات او به عنوان فردی ضعیف، دروغگو، ترسو، وحشت‌زده، خودخواه و فردی ناتوان در تصمیم‌گیری است.

هاآرتص نوشت، نتانیاهو نمی‌فهمد بدون راه‌حل سیاسی برای این درگیری، «اسرائیل» محکوم به حملاتی است که می‌تواند به شکل بسیار بدی پایان یابد.

خبر مرتبط
فوری/رسانه آمریکایی مدعی شد: یک کشتی مرتبط با اسرائیل در تنگه هرمز توقیف شد

یک رسانه آمریکایی مدعی توقیف کشتی مرتبط با اسرائیل در نزدیکی تنگه هرمز شد.

این روزنامه عبری زبان نوشت: نتانیاهو تا حدی از واقعیت دور است که تنها کمی قبل از هفتم اکتبر ۲۰۲۳ گفته بود که شرایط بین‌المللی «اسرائیل» عالی است و ما بدون حل مساله فلسطین، در آستانه برقراری صلح با بیشتر کشورهای عربی از جمله عربستان هستیم.

این رسانه در ادامه نیز نوشت: اوج نادانی نتانیاهو در این است که او باور دارد می‌تواند حماس را با پول بخرد بدون اینکه بداند حماس سازمانی اسلامی است که می‌خواهد اسرائیل را نابود کند، فرض کنید اگر حزب‌الله هم در هفت اکتبر حمله کرده بود، چه اتفاقی رخ می‌داد؟ آن وقت نتانیاهو همانند آنچه در مرزها با غزه رخ داد، از شمال هرگز دفاع نمی‌کرد، البته ما هنوز درباره اینکه اگر ایران، یمن، سوریه و عراق به یکباره به حملات هفتم اکتبر ملحق شوند، صحبت نکرده‌ایم.

هاآرتص همچنین نوشت: نتانیاهو چند سال قبل گفته بود که اسرائیل «یک قدرت بزرگ منطقه‌ای» است اما چند روز پس از آغاز جنگ از آمریکا درخواست کرد ناوهای هواپیمابر را به منطقه منتقل کند و درخواست سلاح و مهمات و گلوله کرد. آیا می‌توانید تصور کنید اگر رئیس جمهور آمریکا این درخواست را رد می‌کرد، چه اتفاقی می‌افتاد؟

این روزنامه عبری‌زبان در ادامه نیز تاکید کرد: نتانیاهو به جای جنگی برق‌آسا در نوار غزه، جنگ را احمقانه مدیریت می‌کند، جنگ شش ماه ادامه پیدا کرد و اسرائیل در حال کشاندن آن به سوی شکستی استراتژیک مقابل سازمانی کوچک است، در حالی که کاملا آگاه است هر چقدر زمان بیشتری بگذرد، نارضایتی بین‌المللی علیه اسرائیل افزایش می‌یابد.

هاآرتص در پایان نوشت: نتانیاهو به جای اینکه «اسرائیل» را به سوی یک پیروزی حتمی هدایت کند، این روزها آن را به سوی شکستی قطعی می‌برد، او در تحقق تمامی اهداف جنگ ناکام مانده و نه حماس را نابود کرده و نه گروگان‌ها (اسرای صهیونیست) را از نوار غزه بازگردانده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.