واکنش مسکو به اولیتماتوم جمعی سوئیس/تلاش‌ها بی‌نتیجه می‌ماند

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در مینسک گفت: سازمان دهندگان کنفرانس صلح اوکراین در سوئیس ما را دعوت نمی‌کنند. آنها صراحتا گفتند که باید ابتدا «یک اولتیماتوم جمعی» به روسیه صادر کنند. خوب، این فقط شانس موفقیت این تلاش سوئیس را از بین می‌برد و هدر می‌دهد.

خبر مرتبط
سرگئی لاوروف: ارمنستان به دنبال برهم زدن روابط با مسکو است

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز پنج‌شنبه عنوان کرد که سران ارمنستان با بهانه‌هایی غیرواقعی به دنبال برهم زدن روابط با مسکو هستند.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزیر خارجه روسیه همچنین با بیان اینکه دادن اولتیماتوم به مسکو راه به جایی نمی‌برد، گفت: اوکراین و غرب تمایلی برای انجام کاری با یک روش عادلانه ندارند.

دیپلمات ارشد روس درباره تلاش‌های غرب برای عقب نگه‌ داشتن جنوب جهانی از نقشه راه صلح اوکراین گفت «فرمول سوئیس» و طرح ۱۲ ماده‌ای چین ناسازگار هستند.

خبر مرتبط
آمریکا انگشت اتهام را به سوی پکن گرفت/ادعای کمک چین به روسیه

مقامات ارشد آمریکایی ادعا کردند که چین از تلاش‌های جنگی روسیه در اوکراین حمایت می‌کند.

لاوروف همچنین خاطرنشان کرد:‌ فرمول سوئیس، همانطور که گفتم، این است که تا آنجا که ممکن است کشورها را وادار کنند تا از اولتیماتوم برای روسیه حمایت کنند، در حالی که چینی‌ها می‌خواهند ابتدا به مسائل امنیتی سیستمیک در فضای مشترک ما رسیدگی شود.

وی افزود چین از مذاکره‌کنندگان می‌خواهد که به علت اصلی درگیری در اوکراین که روسیه آن را یک جنگ ترکیبی می‌داند و توسط کشورهای غربی با استفاده از اوکراینی‌ها به عنوان یک جنگ نیابتی به راه افتاده، رسیدگی کنند. بر اساس رویکرد چین، تنها با حذف این علت می‌توانیم به طور جدی به توافقی نگاه کنیم که منافع امنیتی قانونی همه ذینفعان را در نظر می‌گیرد.

سوئیس ۱۵ و ۱۶ ژوئن سال جاری میلادی میزبان کنفرانس صلح اوکراین در منطقه «نیدوالدن» است. همچنین حدود ۱۲۰ تن از روسای کشورها قرار است در این کنفرانس حاضر باشند که به گفته سفارت روسیه در برن، هدفش پیشبرد تکرار فرمول صلح مناقشه برانگیز کی‌یف است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.