حضور بلینکن در نشست مهم وزرای خارجه گروه 7

متیو میلر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه به وقت محلی افزود: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از ۱۶ تا ۱۹ آوریل (۲۸ تا ۳۱ فروردین) در نشست وزرای خارجه گروه ۷ در کاپری ایتالیا شرکت خواهد کرد.

میلر تصریح کرد: این نشست با حضور وزرای خارجه ایتالیا، کانادا، فرانسه، آلمان، ژاپن، انگلیس و آمریکا و اتحادیه اروپا برگزار می شود تا درباره تلاش های مشترک برای شکل دادن به جهانی آزاد، امن و مرفه گفتگو کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «وزیر امور خارجه مشتاقانه منتظر بحث‌هایی است که بر حمایت از اوکراین در برابر جنگ تجاوزکارانه روسیه، رسیدگی به بحران در خاورمیانه، ایجاد ثبات در هائیتی و تعمیق همکاری در سراسر جهان در مورد موضوعات مورد علاقه دوجانبه، از جمله توسعه، تغییرات آب و هوایی، هوش مصنوعی، سلامت عمومی و آرامش و امنیت است.»

ایالات متحده آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری ۵ نوامبر ۲۰۲۴، با دو بحران بزرگ یکی در شرق اروپا و دیگری در غرب آسیا (خاورمیانه)، یعنی جنگ اوکراین و دیگری جنگ در غزه و حمایت از رژیم اسرائیل درگیر است که ابعاد جنگ اسرائیل در منطقه در حال گسترش بوده و این مسائل معادلات را در حوزه داخلی و نیز سیاست خارجی این کشور متحول کرده‌ است.

رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت. ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.