عادی سازی روابط اندونزی با اسرائیل صحت دارد؟

این گزارش‌ها به نقل از مقامات ناشناس صهیونیست می‌گویند که اندونزی طی سه ماه گذشته با میانجیگری ماتیاس کورمان، دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، مذاکراتی را با رژیم صهیونیستی انجام داده است تا این رژیم مانع از پیوستن اندونزی به سازمان بین‌المللی اقتصادی در ازای برقراری روابط دیپلماتیک بین دو طرف نشود.

در واکنش به این گزارش‌ها، لالو محمد اقبال، سخنگوی وزارت خارجه اندونزی در اظهاراتی به مطبوعات کشورش گفت که روند الحاق کشورش به سازمان همکاری اقتصادی و توسعه طولانی خواهد بود. وی اشاره کرد که قرار است نقشه راه در این زمینه تهیه در ماه آینده تصویب شود.

اقبال تاکید کرد که کشورش هنوز برنامه‌ای برای عادی سازی روابط با اشغالگران به ویژه در سایه صحنه‌های «جنایت اسرائیل در غزه» ندارد و بر موضع قاطع اندونزی در حمایت از استقلال فلسطین و راه حل تشکیل دو دولتی و احقاق حقوق کامل مردم فلسطین تاکید کرد.

طبق گزارش الجزیره، در واکنش به گزارش‌های عبری زبان، هدایت نور وحید، نایب رئیس شورای مشورتی مردم، خواستار «یکپارچه سازی صفوف اندونزی در حمایت از فلسطین به جای قربانی رسانه‌های اسرائیلی شدن» شد و تاکید کرد که موضع اندونزی در رد اشغالگری رژیم صهیونیستی روشن است.

رتنو مارسودی، وزیر امور خارجه اندونزی، در سخنرانی خود در شورای مشورتی مردم اوایل ماه جاری، از موضع کشورهایی که به دنبال عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی هستند، انتقاد کرد.

 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.