انتقاد روزنامه اسرائیلی از نتانیاهو/ شکست در حال شدت گرفتن است

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، روزنامه یدیعوت آحارونوت  از شکست نهایی رژیم صهیونیستی به رهبری بنیامین نتانیاهو در زمینه دستیابی به اهداف حمله به غزه برای از بین بردن حماس و بازگرداندن اسرای اسرائیلی خبر داد.

به نوشته این روزنامه، حتی ترور پسران و نوه‌های اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در روز ۱۰ آوریل (۲۲ فروردین) در اردوگاه آوارگان الشاطی، تصویر کلی را تغییر نخواهد داد و شکست اسرائیل روز به روز در حال شدت گرفتن است.

در ادامه این گزارش آمده است که تهاجم زمینی (رژیم) اسرائیل به غزه، حاصلی جز کشتار جمعی و قتل عام مردم فلسطین در پی نداشت و اتفاقاً به دلیل همین قتل عام و کشتار جمعی و از همین نقطه، شکست همیشگی و سیستماتیک اسرائیل آغاز می‌شود.

بر اساس این گزارش، حماس هنوز در هر منطقه‌ای که نیروهای اسرائیل از آن عقب‌نشینی می‌کنند، حضور دارد و آنها حتی بر فرآیند توزیع کمک‌ها نظارت می‌کنند، نسبت به ثابت ماندن قیمت‌ها به مردم غزه اطمینان می‌دهند و همه خائنان مظنون به همکاری با اسرائیل را تعقیب می‌کنند.

این گزارش می‌افزاید: سرنگونی حماس که هدف اصلی تهاجم تل‌آویو به غزه بود محقق نشد زیرا اسرائیل به رهبری نتانیاهو از بحث در مورد هرگونه جایگزین واقع‌بینانه برای اداره غزه خودداری کرده است.

بر اساس این گزارش، بخش دیگری از شکست اسرائیل، مربوط به دست نیافتن به یک توافق برای مبادله اسرای اسرائیلی است و حماس همچنان با قاطعیت از دادن هرگونه امتیازی خودداری می‌کند چرا که از این واقعیت آگاه است که ادامه جنگ بدون دستیابی به هیچ توافقی، تنها منجر به درگیری و اختلاف بیشتر بین واشنگتن و تل‌آویو خواهد شد.

در ادامه این گزارش آمده است: از سوی دیگر نتانیاهو با دولت آمریکا به عنوان بزرگ‌ترین متحد (رژیم) اسرائیل نیز به مشکل خورده و حماس نه‌ تنها برای دستیابی به توافق عجله‌ای ندارد بلکه خواهان این است که با ادامه روند کنونی، یک شکست استراتژیک را برای نتانیاهو و اسرائیل رقم بزند.

بر اساس این گزارش، امروز نبرد اسرائیل با حماس و اشغال غزه حتی از دید یهودیان آمریکا و دوستان اسرائیل نیز اقدامی شکست خورده است و به همین دلیل است که نتانیاهو باید فوراً استعفا دهد و روزنه‌ای را برای بازگرداندن اسرائیل به جایگاه قبلی خود در نزد آمریکا به ویژه در میان یهودیان این کشور، باز بگذارد.

این گزارش می‌افزاید: امروز حتی در میان یهودیانی که از اسرائیل حمایت می‌کنند، این درک روزافزون به وجود آمده است که نتانیاهو، اسرائیل را به سمت شکست مطلق سوق می‌دهد و این شکست در نهایت منجر به تحمیل آتش‌بس بر اسرائیل بدون دستیابی به هدف اصلی‌اش از تهاجم به غزه یعنی سرنگونی حماس و آزادی اسرای اسرائیلی، خواهد شد.

به گزارش ایرنا، یک تحلیلگر صهیونیست پیش تر در مقاله‌ای در روزنامه عبری زبان هاآرتص اعتراف کرد که رژیم صهیونیستی در جنگ غزه شکستی مفتضحانه خورده است.

حاییم لیونسون روزنامه‌نگار و تحلیلگر صهیونیست در هاآرتص، نوشت: نباید این را گفت اما حقیقت این است که ما شکستی مفتضحانه خوردیم.

وی افزود: ما در جنگ شکست خوردیم و این نظر هر شهرک‌نشینی است و البته از نظر روحی اعتراف به این شکست سخت است.

این تحلیلگر صهیونیست در ادامه این مقاله، نوشته است: واقعیتی کاملا روشن و واضح پیش روی ما است و ما باید آن را درک کنیم و از آن درس بگیریم.

لیونسون افزود: رفح ترفند جدیدی است که بوق‌های تبلیغاتی بنیامین نتانیاهو برای فریب ما آن را به ما می‌فروشند و ممکن است در مقطعی ورود، شاید ورود بسیار محدود به رفح وجود داشته باشد و فرض کنید در ماه مه و سپس به سراغ دروغ دیگری می روند اما واقعیت این است که اهداف جنگ محقق نخواهد شد، حماس حذف نشد، ربوشده گان (اسرا) تحت فشار نظامی برنخواهند گشت و امنیت باز نخواهد گشت.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ (۲۴ نوامبر ۲۰۲۳) آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و اسرائیل برقرار شد.

این وقفه در جنگ، هفت روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر (اول دسامبر ۲۰۲۳) آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

این رژیم برای جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.