برنامه اتحادیه اروپا برای افزایش کشتی‌ها در دریای سرخ

واسیلیوس گریپاریس فرمانده یونانی ماموریت نیروی دریایی اتحادیه اروپا اظهار داشت که این اتحادیه قصد دارد «به طور قابل توجهی وسعت این عملیات را گسترش دهد تا در برابر حملات احتمالی حوثی‌های یمن، بهتر دفاع کند.»

بر اساس این گزارش، درحالی که ۱۹ کشور از ۲۷ کشور اتحادیه اروپا در این عملیات شرکت دارند، اما تنها چهار کشتی جنگی در منطقه‌ای به اندازه 2 برابر وسعت قلمرو این بلوک [اتحادیه اروپا] در حال گشت‌زنی هستند.

خبر مرتبط
حمله جدید آمریکا و انگلیس به یمن

آمریکا و انگلیس لحظاتی قبل یک منطقه را در الحدیده در غرب یمن هدف قرار دادند.

گریپاریس به خبرنگاران در بروکسل گفت: تنها یک بار عبور یکی از کشتی‌های ما بین ۲ مسافت طولانی‌تر به منطقه، ممکن است حدود ۱۰ روز طول بکشد و همچنین گذر از منطقه پرخطر در حدود ۲ روز طول می‌کشد.

وی مدعی شد که این منطقه پرخطر «در ماه‌های گذشته شاهد حملات متعددی بوده است، از جمله حملات پیچیده که در آن از پهپادها و موشک‌های بالستیک استفاده شده است.»

ماموریت دریایی اتحادیه اروپا موسوم به «آسپیدس» ۳۰ بهمن‌ماه گذشته فعالیت خود را در دریای سرخ آغاز کرد. حوزه ماموریت آسپیدس در امتداد تنگه باب المندب، تنگه هرمز و همچنین آب‌های بین‌المللی در دریای سرخ، خلیج عدن، دریای عرب، خلیج‌فارس و دریای عمان تعریف و مقر آن در لاریسا، یونان عنوان شده است.

جوسپ بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز امروز مدعی شد که ماموریت دریایی این اتحادیه طی ۲ ماه گذشته ۱۱ حمله ارتش یمن در دریای سرخ را دفع کرده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.