وعده وزارت آموزش پرورش برای جمع آوری این مدارس

روز گذشته کانکس یک مدرسه در روستای «باغ‌یری» مراغه بر از شدت توفان و گردباد واژگون شد که متأسفانه پنج دانش‌آموز و یک معلم حاضر در کانکس مصدوم شدند.

مهم‌ترین دلیل واژگونی کانکس نه شدت وزش باد که متصل نبودن این کانکس به زمین بوده است؛ موضوعی که اهالی و شاهدان حادثه هم آن را تأیید می‌کنند.

حسین اکبریان، مدیر آموزش و پرورش مراغه ظهر دوشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: متأسفانه کانکس روستای «باغ‌یری» توسط اهالی و با استفاده از جرثقیل یکی از دستگاه‌های اجرایی کمی جابجا شده بود و همین موضوع می‌تواند در وقوع حادثه اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه این کانکس حدود ۹ سال قبل جاگذاری شد، افزود: یکی از ساکنان مجاور مدرسه با این تصور که کانکس حدود یک متر در زمین متعلق به وی قرار دارد، از راننده جرثقیل خواهش کرده بود تا آن را جابه‌جا کند.

اختلاف بر سر محل قرارگیری مدرسه کانکسی و جا به جایی آن تنها یکی از مشکلات این کانکس‌ها است.

عدم تهویه مناسب و نبود وسایل گرمایشی و سرمایشی، فضای اندک، گرم شدن بیش از حد در تابستان و سرمای ناناسب در فصول سرد از جمله مشکلات مدارس کانکسی است. مدارسی که عمدتاً در مناطق روستایی و عشایری کشور هنوز وجود دارد.

به دنبال حادثه مراغه مصطفی پردلی معاون رسانه وزارت آموزش و پرورش در صفحه ویراستی خود نوشت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون حدود ۵۴ درصد از مدارس کانکسی جمع آوری شده است که طبق اعلام سازمان نوسازی مدارس این آمار تا مهر ۱۴۰۳ به ۹۰ درصد خواهد رسید.

وی درباره حادثه پیش‌آمده در مراغه اظهار کرد: حال عمومی عزیزان مساعد است و از مدتی پیش خیرین برای ساخت مدرسه در این منطقه در انتظار تعیین زمین هستند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.