29 قاچاقچی عتیقه در تله پلیس

سردار رضا بنی اسدی فر فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا با بیان اینکه امنیت زیربنای توسعه، رشد و تعالی در کشور است گفت: علیرغم اینکه کشور ما در یک منطقه پرحادثه واقع شده است و معاندان و استکبار جهانی همیشه در صدد القا ناامنی در فضای حقیقی و مجازی هستند با این وصف کشور ما به لطف حضرت حق، رهبری‌های داهیانه مقام معظم رهبری امام خامنه‌ای عزیز مدظله‌العالی، ایثارگری شهدای والامقام، مجاهدت‌های آشکار و پنهان مسؤولان امنیت ساز به ویژه نیروی انتظامی مقتدر که پرچمدار نظم و امنیت عمومی است، امنیت در جای جای ایران اسلامی جاری و ساری است.

وی به نقش یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حراست و صیانت از هویت ملی مردم و کشور اشاره کرد و اظهار داشت: یگان حفاظت در مجموعه این وزارتخانه سرمایه‌ای ارزشمند در راستای تأمین امنیت ارزش‌ها و ثروت ملی کهن مرز و بوم ایران است و به دلیل اهمیت آن همیشه از حمایت و پشتیبانی فرماندهی یگان‌های انتظامی و حفاظتی در جلوگیری وقوع جرایم این حوزه و مقابله با غارتگران میراث فرهنگی برخوردار است.

سردار بنی اسدی فر افزود: حفظ حقوق بیت‌المال بسیار مهم است چرا که در حوزه میراث فرهنگی و سایر سازمان‌های که سرمایه‌های عظیمی از بیت‌المال را حفاظت می‌کنند اگر غفلتی صورت بگیرد، آثار تاریخی مورد تعرض افراد شرور و فرصت طلب قرار خواهد گرفت و امنیت مردم نیز به خطر خواهد افتاد.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری و در ایام تعطیلات نوروزی، ۸ میلیون و ۷۱۳ هزار و ۴۲ نفر از ابنیه ها، اماکن تاریخی و فرهنگی کشور بازدید کرده‌اند، گفت: در این حوزه افزایش ۸۶ درصدی را به نسبت سال گذشته شاهد بودیم، و از این تعداد بازدید کننده ۵ هزار و ۹۱۵ نفر از گردشگران کشورهای خارجی بوده‌اند که آن هم افزایش ۳۳ درصدی را نشان می‌دهد.

این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: در این مدت تعداد ۲۹ حفاری غیر مجاز برای کشف اشیا عتیقه صورت گرفته و ۲۹ نفر نیز در این رابطه دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شده‌اند. در همین راستا اخبار مردمی واصل شده به یگان حفاظت ۵۹۴ تماس بوده است که به نسبت مدت مشابه افزایش ۳۴ درصدی دارد.

سردار بنی اسدی فر با بیان اینکه گشت زنی‌های هدفمند و مستمر یگان حفاظت میراث فرهنگی در سطح کشور انجام می‌شود، گفت: با توجه به تلاشی که در این رابطه صورت می‌گیرد، رشد ۸۳۷ درصدی را شاهد بودیم و یک هزار و ۷۸۹ قلم شیء مشکوک کشف شده است، که نیاز به بررسی کارشناسی دارد، از این رو حضور پلیس برای حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کشور بر هیچکس پوشیده نیست.

فرمانده یگان‌های انتظامی و حفاظتی فراجا در پایان با تأکید بر اینکه امنیت پایدار در کشور به طور مستمر جاری و ساری است و نمی‌توان برای آن قیمتی تعیین کرد، خاطر نشان نمود: هر چند نعمت امنیت در ایران به دلیل در دسترس بودن، دغدغه اصلی و عمومی نیست بنابراین مردم ما قدردان این نعمت که توسط امنیت سازان بی سنگر در فراجا تأمین می‌شود، هستند از این رو امنیت خط قرمز ما است و با مخلان امنیت قاطعانه برخورد می‌شود و حفاظت و حراست از میراث فرهنگی در کشور تشدید خواهد شد، لذا حفظ مستمر آثار تاریخی و کمک به یگان حفاظت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همواره در سرلوحه کاری قرار دارد. 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.