اعتراف دبیرکل ناتو درباره اوکراین

دبیر کل ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اذعان کرد تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ در آینده به اوکراین تغییری در روند جنگ در این کشور ایجاد نخواهد کرد.

استولتنبرگ اظهار کرد تحویل این جنگنده‌ها به اوکراین یک نشانه دیگر از تداوم حمایت متحدان غربی از کی‌یف بوده و این جنگنده‌ها مواضع دفاعی اوکراینی‌ها را تقویت خواهند کرد اما او همچنین اذعان کرد که این جنگنده‌ها راه‌حل معجزه‌آسایی که پیروزی نهایی اوکراین را در جنگ با روسیه رقم بزنند نیستند.

استولتنبرگ همچنین تاکید کرد ائتلاف ناتو برنامه‌ای برای ارسال واحدهای رزمی به اوکراین ندارد اما از اعضای ائتلاف خواست ارسال تسلیحات برای کی‌یف را تشدید کنند.

خبر مرتبط
کشف اسناد جدید درباره ارتباط اوکراین با حمله تروریستی مسکو

مقام‌های روسیه از کشف اسناد و مدارک جدیدی دال بر دست داشتن اوکراین در حمله تروریستی اوایل فروردین ماه به تالار کنسرتی در شهر مسکو خبر دادند.

اخیراً چند مقام ارشد اوکراینی به نشریه پولتیکو گفتند که ارسال جنگنده‌های اف-۱۶ برای اوکراین نه الان بلکه یک سال قبل می‌توانست به ارتش این کشور در جنگ با روسیه کمک کند.

این جنگنده‌ها در ابتدا قرار بود تا پایان سال ۲۰۲۳ به اوکراین داده شوند اما ارسال آنها به پایان فصل بهار موکول شده است. کاخ سفید اعلام کرده تحویل این جنگنده‌های ساخت آمریکا از طریق کشورهای ثالث به اوکراین به مجرد آنکه خلبان‌های اوکراینی دوره‌های کار با این جنگنده‌ها را تکمیل کنند شروع خواهد شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.