روسیه: بحث درباره توافق‌های امنیتی با غرب فایده‌ای ندارد

معاون وزیر امور خارجه روسیه می‌گوید: تا زمانی که ناتو روسیه را یک تهدید مستقیم بداند، بحث درباره توافق‌های امنیتی احتمالی با غرب فایده‌ای ندارد.

الکساندر گروشکو، معاون وزیر خارجه روسیه در گفتگو با اسپوتنیک در پاسخ به این سوال که آیا پیشنهادات قبلی روسیه برای تضمین‌های امنیتی به ناتو همچنان معتبر است، گفت: زمانی که اسناد دکترین ناتو روسیه را به عنوان «مهم‌ترین و مستقیم‌ترین تهدید» معرفی می‌کند، صحبت در مورد روش‌های خاص توافقات فرضی با غرب منطقی نیست.

او همچنین وضعیت در روابط روسیه و ناتو را «به طور قابل پیش بینی و عمدی» بدتر شده ارزیابی کرد و گفت: کانال‌های ارتباطی به سطح بسیار پایینی کاهش یافته است. وضعیت به طور قابل پیش بینی و عمدی رو به وخامت است. ناتو یک جنگ ترکیبی علیه روسیه به راه انداخته است. واشنگتن و ماهواره هایش هر کاری انجام داده‌اند تا تعامل و کانال‌های ارتباطی ما را به سطح صفر بحرانی کاهش دهند.

خبر مرتبط
پیام بی‌سابقه روسیه به فرانسه/ پاریس چه هشداری گرفت؟

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه بارها چشم‌انداز حضور نیروهای ناتو در اوکراین را مطرح کرده و می‌گوید «همه گزینه‌ها ممکن است.»

این دیپلمات یادآور شد که ناتو در آوریل ۲۰۱۴ همکاری غیرنظامی و نظامی با روسیه را متوقف کرد. پس از آن، دیپلمات‌های روسیه سه بار به بهانه‌های دور از ذهن از مأموریت دائمی خود در ائتلاف اخراج شدند.

گروشکو گفت، کارکنان مأموریت رابط نظامی ناتو در مسکو خارج شدند و فعالیت‌های دفتر اطلاعات ناتو در پایتخت روسیه پایان یافت.

وی تصریح کرد: روسیه قصدی برای درگیری نظامی با ناتو یا کشورهای عضو این ائتلاف ندارد.

گروشکو گفت: اینکه این بلوک نظامی برای درگیری آشکار با روسیه آماده است یا خیر، باید از خود اعضای ناتو بپرسیم. در هر صورت، ما چنین قصدی در مورد کشورهای عضو ائتلاف نداریم.

خبر مرتبط
درخواست فوری روسیه از غرب

با توجه به موضع روسیه درباره نقش داشتن کشورهای خارجی در حملات تروریستی اخیر در خاک این کشور، دادستانی کل روسیه به طور رسمی از کشورهای آمریکا، آلمان، فرانسه و انگلیس خواست که درباره این حملات تحقیق کنند تا افراد و سازمان‌های دخیل در آن‌ها شناسایی شوند.

او ارزیابی کرد که درگیری در اوکراین ممکن است در نتیجه اقدامات ماجراجویانه حتی یک کشور ناتو فراتر از مرزهای جغرافیایی این کشور باشد.

به گفته گروشکو، اظهارات امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در مورد امکان اعزام نیرو به اوکراین نشان دهنده آمادگی برای دنبال کردن «مسیر تشدید تنش» است.

گروشکو گفت: در نتیجه اقدامات ماجراجویانه حتی یک یا دو کشور عضو ناتو، بحران اوکراین می تواند از مرزهای جغرافیایی خود فراتر رفته و به مقیاسی کاملاً متفاوت برسد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.