تعرفه این خدمات در سال جدید افزایش یافت+جزئیات

با فرا رسیدن سال جدید، ارائه برخی خدمات شهری از جمله کرایه‌های تاکسی، اتوبوس، مترو، طرح ترافیک و تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک افزایش یافتند.

افزایش تعرفه دفاتر خدمات الکترونیک

اعضای شورای شهر تهران مصوبه بهای خدمات کارشناسی و فنی قابل ارائه توسط موسسه فناوران شهر (دفاتر خدمات الکترونیکی شهر تهران) را تصویب و با افزایش نرخ ۳۵ درصدی نرخ بهای خدمات دفاتر خدمات الکترونیک شهر در سال ۱۴۰۳ موافقت کردند.

نرخ کرایه تاکسی، بلیط مترو و اتوبوس ۱۴۰۳

شورای شهر تهران در اواخر سال ۱۴۰۲ نرخ کرایه‌های جدید اتوبوس، مترو و تاکسی را برای سال ۱۴۰۳ تصویب کرد. با این مصوبه، افزایش کرایه‌ها در فروردین‌ماه ممنوع است و از ابتدای اردیبهشت‌ماه، نرخ‌های جدید اعمال خواهد شد.

خبر مرتبط
اجرای طرح ترافیک با نرخ جدید از امروز

دوربین‌های طرح ترافیک پس از بیش از دو هفته از ساعت ۶:۳۰ صبح امروز روشن و برای ثبت تردد خودروها به این محدوده همچون گذشته تا ساعت ۱۸ فعال است.

افزایش ۱۶ درصدی بلیط مترو ۱۴۰۳

بر این اساس، نرخ پایه ورودی مسافران در مترو با ۱۶ درصد افزایش همراه شد. پیمایش تا دو کیلومتر با نرخ ورودی و مازاد بر آن تا ۳۰ کیلومتر برای هر کیلومتر ۴۰ درصد افزایش دارد. 

همچنین ۳۰ درصد افزایش خطوط حومه‌ای نیز به تصویب اعضای شورای شهر تهران رسید و به این ترتیب برای بلیط تک سفره که سال گذشته با نرخ سه هزار و ۳۰۰ تومان خریداری می‌شد، امسال به چهار هزار و ۳۰۰ تومان افزایش پیدا کرد.

سال گذشته نیز بهای بلیط مترو با افزایش ۲۳ درصدی همراه بود.

افزایش ۳۰ درصدی بلیط اتوبوس ۱۴۰۳

در بخش اتوبوسرانی نیز برای بلیت اتوبوس‌های عادی ۳۰ درصد افزایش و برای خطوط BRT هم ۲۱ درصد افزایش در نظر گرفته شده است.

سال گذشته، کرایه دریافتی برای خطوط اتوبوس تندرو با طول بیش از ۱۵ کیلومتر مطابق خطوط ۱۵ کیلومتری و برای خطوط اتوبوس عادی با طول بیش از ۲۰ کیلومتر مطابق خطوط ۲۰ کیلومتری محاسبه شده بود.

افزایش ۴۵ درصدی کرایه تاکسی ۱۴۰۳

کرایه تاکسی نیز شاهد افزایش ۴۵ درصدی نسبت به سال گذشته بود.

جعفر تشکری هاشمی، رئیس کمیسیون عمران و حل و نقل شورای اسلامی شهر تهران سال گذشته درباره میزان بهای کرایه‌های تاکسی در سال ۱۴۰۲اعلام کرده بود: «تغییرات قیمت خطوط تاکسی نسبت به ۱۴۰۱ به طور متوسط از حداقل ۴۵ درصد تا حداکثر ۶۰ درصد تعیین شده است.»

افزایش بهای طرح ترافیک ۱۴۰۳

به گزارش اقتصادنیوز، شورای شهر تهران نرخ پایه عوارض طرح ترافیک برای سال ۱۴۰۳ را ۷۵ هزار تومان تعیین کرد؛ این رقم سال گذشته با ۲۰ درصد افزایش به عدد پایه ۵۲ هزار و ۵۶۰ تومان رسیده بود.

افزایش جرایم رانندگی ۱۴۰۳

امسال جرایم رانندگی بعد از ۲ سال افزایش چند برابری یافته است. در این زمینه، سردار سید تیمور حسینی رئیس پلیس راهور فراجا اعلام کرد: «بخشی از جرایم که خطر بیشتری دارند ۴ تا ۵ برابر افزایش یافتند. به عنوان مثال جریمه سرعت غیر مجاز ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تومان می‌شود. همچنین رانندگی در حالت مستی و استفاده از مواد روان گردان ۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان پیش بینی شده است.»

وی همچنین اعلام کرده بود که به دلایل مختلف در ۶ سال گذشته افزایش مبالغ جریمه اتفاق نیفتاد و اثر بازدارنده را از دست داده بود. این مبالغ تا ۱۰ یا ۱۵ روز آینده به محض ابلاغ اجرایی می‌شود.

بر اساس جدول جریمه های سال گذشته، جریمه سرعت غیرمجاز ۲۱۰ هزار تومان و جریمه استفاده از مواد روان گردان ۴۲۰ هزار تومان بود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.