خبر خوش فرانسه برای اوکراین

سباستین لکورنو وزیر دفاع فرانسه گفت که پاریس محموله‌ای شامل موشک‌های ضدهوایی آستر ۳۰ و صدها خودروی زرهی را به عنوان بخشی از بسته کمک دفاعی جدید خود به اوکراین ارسال خواهد کرد.

وزیر دفاع فرانسه درخصوص این بسته کمکی، اظهار کرد: این بسته دفاعی همچنین شامل ۷۸ هویتزر سزار و گلوله‌های توپخانه است.

لکورنو در ادامه با اشاره به اینکه خودروهای زرهی که در این بسته نظامی به اوکراین ارسال خواهد شد، قدیمی هستند، تاکید کرد: البته این خودروها هنوز عملیاتی هستند و نقش مهمی در تحرک و جابه‌جایی نیروهای اوکراینی در خط مقدم جنگ به عهده خواهند داشت.

خبر مرتبط
فشار ارتش روسیه تشدید شد/ وضعیت بحرانی نیروهای مسلح اوکراین

مشاور رئیس دفتر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین گفت که نیروهای مسلح اوکراین در جبهه نبرد با وضعیت دشوار روبه رو هستند.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن) اعلام کرده بودند که فرانسه بسته دفاعی جدیدی را که شامل سامانه‌های دفاع هوایی اضافی است به اوکراین ارائه خواهد کرد اما در آن زمان جزئیات این بسته را فاش نکرده بودند.

به نوشته کی‌یف ایندیپندنت، در بحبوحه تشدید حملات موشکی و پهپادی روسیه به اوکراین، قدرت پدافند هوایی اوکراین به شدت کاهش یافته است.

از سوی دیگر اوکراین در ماه‌های اخیر با کمبود شدید مهمات مواجه بود که پیش تر همین موضوع در از سقوط شهر کلیدی آودیوکا نقش مهمی بازی کرد.

به گزارش ایرنا، رئیس جمهور روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

ولادیمیر پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.

آمریکا و کشورهای غربی در پاسخ به این اقدام روسیه، تاکنون تحریم‌های گسترده‌ای را علیه مسکو اعمال و میلیاردها دلار تسلیحات و تجهیزات نظامی به کی‌یف ارسال کرده‌اند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.