اولین واکنش اتحادیه اروپا به قطعنامه آتش‌بس  در غزه

«پیتر استانو» امروز (سه شنبه) در نشست با خبرنگاران مستقر در بروکسل گفت: ما بر لزوم اجرای فوری قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، توسط تمام طرف‌ها تاکید داریم.

وی با بیان اینکه قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد با بیانیه شورای اروپا که هفته پیش در حمایت از آتش‌بس در غزه صادر شد، همسو است، تصریح کرد: قطعنامه‌های شورای امنیت قوانین بین‌المللی محسوب می‌شوند و اعضای سازمان ملل وظیفه دارند که طبق منشور ملل متحد، آن را رعایت کنند.

این مقام اروپایی خاطر نشان کرد: ما بر این پایه قطعنامه، رنج مردم غزه و راه حل دو دولتی را پیگیری خواهیم کرد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دیروز (دوشنبه) پس از نزدیک به ۶ ماه از آغاز جنگ علیه غزه و شهادت ده‌ها هزار فلسطینی، قطعنامه درباره حمایت از آتش‌بس فوری در این باریکه را تصویب کرد.

در این قطعنامه از تمام طرف‌ها خواسته شده که به توقف فوری درگیری‌ها در ماه رمضان احترام بگذارند.

قطعنامه روز گذشته به غیر از مقام‌های رژیم صهیونیستی با استقبال سایر کشورها از جمله شخصیت‌ها و نهادهای اروپایی مواجه شده است.

«شارل میشل» رئیس شورای اروپا عصر دیروز با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی «ایکس» (توئیتر سابق) نوشت: «من رای شورای امنیت سازمان ملل را که به وضوح خواستار آتش‌بس فوری در غزه است، تحسین می‌کنم.» او با اشاره به بیانیه هفته گذشته شورای اروپا درباره توقف فوری جنگ در غزه، تصریح کرد: «اکنون ضروری است که این قطعنامه رعایت شود.»

گفتنی است که سران ۲۷ کشور اروپایی هفته پیش با صدور بیانیه‌ای مشترک، ضمن ابراز نگرانی نسبت به بحران انسانی در غزه، خواستار توقف فوری جنگ در این باریکه شدند.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر و نسبت به متن نشست دور قبل شدیدتر تنظیم شده، آمده است که شورای اروپا «از تلفات بی سابقه غیرنظامیان و وضعیت بشردوستانه وحشت زده و خواستار توقف فوری درگیری‌ها است.»

این درحالی است که رژیم صهیونیستی طی نزدیک به ۶ ماه گذشته، کشتار گسترده‌ای را در غزه به راه‌ انداخته است. این رژیم تمام گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است. بر اساس گزارش‌ها، تاکنون افزون بر ۳۲ هزار فلسطینی شهید و بیش از ۷۴ هزار نفر دیگر مجروح شده‌اند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.