طعنه تند فلسطین به آمریکا در شورای امنیت

ریاض منصور همچنین به شبکه فرانس ۲۴ درباره رأی ممتنع ایالات متحده به این قطعنامه نیز گفت: در سایه انزوایی که اسرائیل با آن دست و پنجه نرم می‌کند، واشنگتن دیگر نمی‌تواند به ادامه استفاده از حق وتو [در دفاع از تل آویو] ادامه دهد.

وی افزود: ۱۰۰ هزار فلسطینی قربانی ،جنگ اسرائیل در ۶ ماه گذشته هستند که این تعداد شامل شهدا و مجروحان است.

نماینده فلسطین گفت: هیچ پناهگاه امنی برای فلسطینی‌ها در غزه وجود ندارد، شهری که ساکنان آن توانایی دستیابی به مواد غذایی ضروری را ندارند.

منصور ادامه داد: ۶ ماه ما نیاز [به این قطعنامه] داشتیم، تا انسانیت حکمفرما شود، مردم غزه هر روز برای زنده ماندن درحال تلاش هستند، اما همچنان با بیماری و کمبود روبه رو هستند و هدف بمب‌ها قرار می‌گیرند و همچنان در نقاط مختلف غزه کشته می‌شوند.

خبر مرتبط
شهادت ۲۲ فلسطینی در بمباران اشغالگران+فیلم

منابع فلسطینی از افزایش آمار شهدای حملات رژیم صهیونیستی به دیرالبلح خبر دادند و اعلام کردند که ۲۲ نفر در جریان این حملات به شهادت رسیده اند.

وی ضمن درخواست برای توقف درد و رنج مردم فلسطین که گرفتار گرسنگی و کشتار هستند، تأکید کرد: هیچ توجیهی برای کشتار دسته جمعی فلسطینی‌ها توسط اسرائیل در غزه وجود ندارد و اسرائیل از گرسنه نگه داشتن مردم فلسطین به عنوان یک سلاح جنگی و در راستای ادامه جنایت خود در نوار غزه بهره می‌برد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه، سرانجام پس از چند ماه جنگ در غزه در شورای امنیت سازمان ملل تصویب شد.

ایالات متحده آمریکا به عنوان عضو دائم این شورا، رای ممتنع داد و به این ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه به تصویب رسید.

خبر مرتبط
شهادت داوطلب هلال‌احمر فلسطین/واکنش صلیب سرخ به جنایت در بیمارستان‌های غزه

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرد: امروز از خبر شهادت امیر صبحی ابوعیشه، داوطلب هلال احمر فلسطین که در بیمارستان الامل کار می‌کرد، شوکه و ناراحت شدیم.

۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه شده توسط اعضای غیردائم این شورا برای برقراری آتش بس فوری در غزه رای مثبت دادند و از آن حمایت کردند.

قطعنامه تصویب شده بر ضرورت برقراری آتش‌بس فوری طی ماه مبارک رمضان، احترام طرفین به آن و منتهی شدن این آتش‌بس به آتش‌بس پایدار تاکید دارد.

قطعنامه شورای امنیت همچنین خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا و تضمین دسترسی به کمک‌های بشردوستانه است.

این قطعنامه همچنین از هر دو طرف می‌خواهد بر اساس قوانین بین‌المللی به تعهدات خود در قبال اسرا عمل کنند.

تصویب این قطعنامه واکنش شدید اللحن برخی مقام‌های رژیم صهیونیستی را به همراه داشت.

در همین راستا، بنی گانتس وزیر اسبق جنگ و عضو کابینه جنگ فعلی رژیم صهیونیستی گفت: قطعنامه شورای امنیت برای ما فاقد هرگونه اهمیت است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری سما فلسطین، گانتس افزود: همیشه کاری را انجام می‌دهیم که در راستای امنیت‌ ما باشد.

ساعاتی پیش نیز نخست‌وزیر اسبق رژیم صهیونیستی در واکنش به استفاده نکردن آمریکا از حق وتو علیه قطعنامه شورای امنیت برای آتش‌بس فوری در نوار غزه، این اقدام را نشانه «بحران عمیق» در روابط تل‌آویو و واشنگتن ارزیابی کرد.

«ایهود باراک» اظهار داشت: قطعنامه شورای امنیت منعکس کننده یک بحران عمیق در روابط ما با آمریکا است.

وی گفت: تنها برگزاری انتخابات فوری می‌تواند اسرائیل را از بحرانی بسیار عمیق تر نجات دهد.

«ایتامار بن گویر» وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی در این باره گفت: قطعنامه شورای امنیت ثابت می‌کند که سازمان ملل و دبیرکل آن یهودی ستیز هستند و حماس را تشویق می‌کنند.

«یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز در این باره اعلام کرد: توقف جنگ در غزه امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد و ممکن است ما را به جنگ در شمال (جبهه لبنان) نزدیک کند.

گالانت افزود: به کاخ سفید خواهم گفت که در همه جا از جمله مکان‌هایی که تا بدین لحظه وارد آن نشده‌ایم، علیه حماس عمل خواهیم کرد.

وی مدعی شد: هیچ حق اخلاقی برای توقف جنگ در غزه تا زمانی که گروگان‌ها (اسرای صهیونیست در نوار غزه) را برگردانیم وجود ندارد.

 
 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.