واکنش تند اسرائیل به تصویب قطعنامه آتش‌بس غزه

گیلعاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل روز دوشنبه به وقت محلی ادعا کرد که قطعنامه تصویب شده در شورای امنیت بدون «شرط » آزادی اسرا، خواستار آتش بس است.

خبر مرتبط
انگلیس خواستار اجرای فوری قطعنامه آتش‌بس در غزه شد

سفیر و نماینده دائم انگلیس در سازمان ملل اوضاع انسانی در باریکه غزه را بحرانی توصیف و بر لزوم ترسیم مسیر آتش‌بس به برقراری صلح پایدار تاکید کرد.

این مقام اسرائیلی گفت که این قطعنامه «تلاش ها برای آزادی آنها را تضعیف می کند.»

وی ادعا کرد: این قطعنامه برای این تلاش‌ها مضر است زیرا به تروریست‌های حماس امید می‌دهد که بدون آزادی گروگان‌ها آتش‌بس برقرار کنند. همه اعضای شورای امنیت باید به این قطعنامه بی شرمانه رای مخالف می دادند.»

سفیر اسرائیل ادامه داد: قطعنامه می گوید که به اسارت بردن غیرنظامیان نقض قوانین بین المللی است. از سوی دیگر، با وجود اینکه می‌دانید حماس به خواسته های شما گوش نمی‌دهد و گروگان‌ها را آزاد نمی‌کند، شما خواستار آتش‌بس هستید. یک لحظه به این تناقض اخلاقی فکر کنید.

خبر مرتبط
واکنش جان کربی به لغو سفر هیات اسرائیلی به آمریکا

سخنگو و هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا درباره لغو سفر هیات اسرائیلی به واشنگتن گفت: این ناامیدکننده است.

قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه، سرانجام پس از نزدیک به ۶ ماه جنگ در غزه روز دوشنبه به وقت محلی ، ۶ فروردین ماه ۱۴۰۳ برابر با ۲۵ مارس ۲۰۲۴ در شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید که خواستار آتش بس فوری در غزه در ماه رمضان شده است تا منجر به آتش بس پایدار شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا از سازمان ملل ، ۱۴ عضو از ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل به قطعنامه ارائه شده توسط اعضای غیردائم این شوای برای برقراری آتش بس فوری در غزه رای مثبت دادند و از آن حمایت کردند و ایالات متحده آمریکا به عنوان عضو دائم این شورا، رای ممتنع داد و به این ترتیب قطعنامه برقراری آتش بس در غزه به تصویب رسید.

آمریکا پیش‌تر سه قطعنامه آتش‌بس را وتو کرده بود، اما این بار به این قطعنامه رای ممتنع داد و به این ترتیب بدلیل عدم مخالفت اعضای دائم شورای امنیت و بدون هیچ مخالفتی این قطعنامه به تصویب رسید.

این قطعنامه را ۱۰ عضو غیردائمی شورای امنیت تنطیم کرده بودند. شورای امنیت ۱۵ عضوی خواستار آتش‌بس فوری بین اسرائیل و گروه فلسطینی حماس در غزه و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا شده است.

این قطعنامه همچنین خواسته است: آتش بس فوری در ماه رمضان توسط همه طرف ها رعایت شود که منجر به آتش بس پایدار می شود.

این قطعنامه آزادی فوری و بدون قید و شرط همه گروگان ها و تضمین دسترسی بشردوستانه برای رفع نیازهای پزشکی و سایر نیازهای بشردوستانه آنها می شود.

این قطعنامه از طرفین می خواهد به تعهدات خود تحت قوانین بین المللی در رابطه با تمام افراد بازداشتی، عمل کنند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.