ساعت کاری کارمندان کاهش می‌یابد؟/افزایش تعطیلات آخر هفته قوت گرفت

دولت چندین ماه پیش بود که لایحه‌ای برای کاهش ساعت کاری کارکنان دولتی در هفته از ۴۴ ساعت به ۴۰ ساعت و هم‌چنین افزایش تعطیلات پایانی هفته به دو روز را به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده بود.

نمایندگان مجلس در جلسۀ روز یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ با کلیات این لایحه موافقت کردند. در صورتی که این مصوبه به تأیید شورای نگهبان برسد، کنار کاهش چهارساعتۀ ساعت کاری کارکنان دولتی در هفته، باید تعطیلات پایان هفته افزایش یابد.

میثم لطیفی رئیس سازمان اداری و استخدامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دولت تسنیم، درباره سرانجام این مسئله و نظر دولت دراین‌باره گفت: تعطیلی جمعه طبق قانون اساسی است ولی تعطیلی غیر از جمعه باید در هیئت وزیران بررسی شود و هیئت وزیران باید دراین‌باره تصمیم بگیرد.

خبر مرتبط
ایران رکورددار تعطیلات رسمی در جهان

آمارهای ارائه شده از سوی یک موسسه تحقیقاتی نشان می دهد ایران بیشترین میزان تعطیلات رسمی را در جهان دارد و ۱۹ روز تعطیلات رسمی ایران در سال بیشتر از ۸ روز تعطیلات رسمی در انگلیس و ۱۰ روز در آمریکاست.

وی هم‌چنین اخیراً از احتمال انجام نظرسنجی از عموم مردم سخن گفته بود.

بر اساس این گزارش، سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس دراین‌باره گفته است: در لایحه جدید که ۵ روز کاری دارد، دولت می‌تواند شنبه یا پنجشنبه را تعطیل کند یا مثلاً تعطیلات را بخشی کند؛ مثلاً بگوید نهادهایی که با خارج از کشور در ارتباطند، شنبه تعطیل شوند و بقیه پنجشنبه.

این لایحه هم‌اکنون در دست مجلس یازدهم است و باید منتظر ماند تا نمایندگان چه‌تصمیمی اتخاذ خواهند کرد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.