واکنش رئیس‌جمهور تاجیکستان به حمله تروریستی مسکو/جنایتی بدون توجیه

خبرگزاری تاس روز یکشنبه دو گزارش از مبدأ دوشنبه و مسکو از این گفت‌وگوی تلفنی منتشر کرده است. در گزارش این خبرگزاری روس از دفتر ریاست‌جمهوری تاجیکستان آمده است، امامعلی رحمان در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، حمله تروریستی وحشیانه و خونین در تالار شهر کروکوس را محکوم کرد و ضمن تسلیت به خانواده جانباختگان، برای مجروحان نیز بهبودی سریع آرزو کرد.

171014267

در این تماس تلفنی که روز یکشنبه پنجم فروردین ماه ۱۴۰۳ روز عزای ملی در روسیه انجام شد، رئیس‌جمهوری تاجیکستان گفت: در ساعات غم‌انگیز عزای ملی در فدراسیون روسیه، همبستگی همه شهروندان تاجیکستان با برادران خود در روسیه را اعلام می‌کنیم.
بنا بر این گزارش، رؤسای جمهوری روسیه و تاجیکستان در این گفت و گوی تلفنی موافقت کردند که به کار برای مبارزه با مظاهر افراطی‌گری مذهبی که تهدیدی جدی برای امنیت است، ادامه دهند.

خبر مرتبط
افزایش تلفات حمله تروریستی مسکو/ جزئیات تازه از حادثه مرگبار روسیه

تلفات حمله تروریستی به تالار کنسرت «کروکوس» واقع در شهر «کراسنوگورسک» در حومه مسکو به ۱۳۳ کشته افزایش یافته است.

رؤسای جمهوری روسیه و تاجیکستان بر اهمیت تقویت بیشتر تلاش‌های مشترک و هماهنگی بین ادارات به منظور پاسخگویی مؤثر و مبارزه مشترک با این تهدیدها تأکید کردند.

در گزارش بخش مطبوعاتی کرملین نیز آمده است:‌ امامعلی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در ارتباط با حمله تروریستی در تالار شهر کروکوس به ولادیمیر پوتین رهبر روسیه تسلیت گفت و تأکید کرد: این جنایت، هیچ توجیهی ندارد.

بنا بر این گزارش، در این گفت و گوی تلفنی مقرر شد که سرویس های اطلاعاتی روسیه و تاجیکستان به طور مشترک با تروریسم مبارزه و تلاش‌ها در این راستا را تقویت کنند.

تیراندازی و آتش‌سوزی قبل از اجرای کنسرت در تالار شهر کروکوس در کراسنوگورسک در منطقه مسکو شامگاه جمعه سوم فروردین‌ماه ۱۴۰۳ به جان باختن ۱۳۳ نفر و مجروح شدن ۱۵۴ نفر منجر شد.

بنا بر اعلام سرویس امنیت فدرال روسیه، تاکنون ۱۱ نفر از جمله چهار عامل تروریستی که به این تالار حمله کردند، بازداشت شده‌اند. در این میان، خودروی حامل تروریست‌ها در حالی که در حال فرار به سمت مرز اوکراین بود، در بریانسک متوقف و چهار تروریست بازداشت شدند.

تصاویر منتشر شده از بازجویی برخی تروریست‌های بازداشت شده در روز شنبه چهارم فروردین‌ حاکی از آن بود که آنها به زبان فارسی تاجیکی سخن می‌گویند.

ساعتی قبل از آن، سخنگوی وزارت امور خارجه تاجیکستان با رد اتهام دخالت اتباع این کشور در حمله تروریستی تالار کروکوس مسکو گفت: دروغ‌های زیادی درباره این حادثه تروریستی گفته می‌شود اما باور نکنید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.