جدیدترین واکنش گوترش به فاجعه انسانی غزه

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل امروز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی با سامح شکری، وزیر خارجه مصر اعلام کرد که در نوار غزه یک فاجعه انسانی رخ داده است.

دبیرکل سازمان ملل افزود که راه زمینی تنها راه انتقال کمک‌های انسانی به غزه است.

گوترش ادامه داد: ما در شورای امنیت اختلافات ژئوپلیتیکی داریم که مانع از اتخاذ تصمیمات معنادار می‌شود.

دبیرکل سازمان ملل با اعلام اینکه بسیاری از کارکنان آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی (آنروا) در غزه کشته شده‌اند، افزود: ما در تلاش هستیم تا حمایت مستمر از آنروا را تضمین کنیم.

خبر مرتبط
گوترش: اتحادیه اروپا به استاندارد دوگانه بر سر اوکراین و غزه پایان دهد

دبیرکل سازمان ملل متحد از رهبران اتحادیه اروپا خواسته است که همان نگرانی را برای غیرنظامیان غزه نشان دهند که برای اوکراین نشان می‌دهند. در حالی که اتحادیه اروپا ده‌ها میلیارد یورو برای عقب راندن نیروهای روسیه در اوکراین هزینه کرده است، اکنون صرفا آماده می‌شود تا رسما از رژیم صهیونیستی بخواهد که به اردوگاه پناهندگان در غزه حمله نکند.

سفر گوترش به مصر شامل بازدید از گذرگاه زمینی رفح و تجدید درخواست برای آتش بس در نوار غزه است که صدوهفتاد روز است که مورد تجاوز رژیم صهیونیستی قرار گرفته و طبق آخرین آماری که وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد، تعداد شهدای غزه از هفتم اکتبر گذشته تاکنون به ۳۲ هزار و ۲۲۶ و تعداد مجروحان هم به ۷۴ هزار و ۵۱۸ نفر رسیده است.

سفر گوترش به قاهره در حالی صورت می گیرد که رژیم صهیونیستی با وجود درخواست‌های بین‌المللی مبنی بر عدم حمله به رفح،  تهدید به حمله زمینی به این شهر کرده است.

اکثریت ۲.۳ میلیون نفری غزه در مجاورت رفح پناه گرفته‌اند. با وخامت اوضاع انسانی در غزه، امیدها برای دستیابی به آتش بس در ماه رمضان کمرنگ می‌شود.

آژانس‌های بشردوستانه با اعلام اینکه تنها حدود یک پنجم اقلام مورد نیاز وارد غزه شده است، تاکید کرده‌اند که تنها راه برای رفع نیازها در این منطقه، تسریع در تحویل کمک‌ها از راه زمین است. اسرائیل تمام گذرگاه های زمینی خود را به سمت نوار غزه به جز یک گذرگاه مسدود کرده است. 

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.