تیر میانجی‌‌ها در دوحه به هدف نخورد/ اسرائیل بازی را به هم زد

شبکه خبری الجزیره به نقل از کانال ۱۲ عبری شنبه شب گزارش داد که هیأت مذاکره کننده تل آویو در دوحه امشب (شنبه) دوحه را به مقصد تل آویو ترک خواهند کرد، زیرا شواهد حاکی از عدم پیشرفت مذاکرات آتش بس است.

در همین راستا، شبکه الجزیره پیشتر با اشاره به جزئیات شرط و شروط رژیم صهیونیستی برای موافقت با آتش بس عزه نوشت: «تل‌آویو در مرحله اول، آزادی ۴۰ اسیر زنده اسرائیلی را شرط کرده است».

خبر مرتبط
شورای امنیت دست به کار شد/ قطعنامه جدید درباره آتش بس غزه به جریان افتاد

در پی وتوی قطعنامه آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، این شورا قطعنامه دیگری را درباره آتش بس در غزه به رای می گذارد.

الجزیره توضیح داد که رژیم صهیونیستی در پاسخ به درخواست میانجی‌گرانِ مذاکرات آتش‌بس در غزه، «توقف جنگ، خروج نظامیان خود و بازگشت بی‌قید و شرط آوارگان» را رد کرده است.

همچنین این شبکه قطری به نقل از منابع آگاه خبر داد: «پاسخ اسرائیل در چارچوب توافق در مرحله اول، آزادی ۴۰ اسیر زنده اسرائیلی از همه دسته‌ها را شرط کرده و در پاسخ اسرائیل، نکات مفصلی در مورد تبادل اسرا و شرایط توقف حملات در غزه ارائه شد.»

بر اساس این گزارش، رژیم صهیونیستی در پاسخ خود به میانجی‌گران، «بازگشت محدود و روزانه ۲۰۰۰ آواره به شمال نوار غزه را ۲ هفته پس از آغاز اجرای طرح آتش‌بس پیشنهاد کرد».

رژیم صهیونیستی همچنین درخواست حماس مبنی بر «آزادی ۳۰ زندانی زن دارای حکم حبس ابد به ازای هر سرباز زن اسرائیلی را رد و تنها پنج مورد را پیشنهاد کرده است».

تل‌آویو در ازای آزادی اسرای مجدد بازداشت شده در پرونده شالیت نیز درخواست کرده ۲ نظامی به نام‌های گلدن و هارون آزاد شوند.

در ادامه واکنش‌ها به دست‌اندازی رژیم صهیونیستی به مذاکرات آتش بس موقت، یک مقام بلندپایه حماس که از ذکر نامش خودداری کرد در واکنش به طرح رژیم صهیونیستی در موضوع تبادل اسرا گفت که این رژیم به دنبال مانع‌تراشی در مسیر هرگونه توافق است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.