خط و نشان مدودف برای عامران و آمران حادثه تروریستی مسکو

معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه در واکنش به حمله تروریستی به سالن کنسرت کروکوس در بیانیه‌ای که در کانال تلگرامی خود منتشر کرد، با محکوم کردن این حمله تروریستی، به خانواده‌های کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان این حادثه، صمیمانه تسلیت گفت.

خبر مرتبط
واکنش غیرمنتظره سفارت آمریکا به حمله تروریستی مسکو

سفارت آمریکا به حادثه تروریستی شب گذشته در مسکو واکنش نشان داد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه تروریست‌ها فقط زبان زور را می‌فهمند، خاطرنشان کرد: تجربه جهانی ثابت کرده است که اگر با ترور با استفاده از زور مقابله نشود و کشتار مردم بی‌گناه با اعدام تروریست‌ها و سرکوب خانواده‌های آنها مواجه نشود، انجام تحقیقات یا برگزاری محاکمه به این اقدامات پایان نخواهد داد.

مدودف با اشاره به اینکه اگر مشخص شود عاملان حمله تروریستی به تالار کنسرت کروکوس از سوی رژیم کی‌یف تشویق به انجام این جنایت شده‌اند، باید مشوقان و محرکان این جنایت نیز اعدام شوند، تاکید کرد: اگر مشخص شود عاملان این حمله از سوی مقام‌های کی‌یف تحریک و تشویق به این جنایت شده‌اند، نباید میان عامران و آمران این حمله تروریستی تفاوتی قائل شد و همه آنها را باید یافت و بی‌رحمانه به عنوان تروریست نابود کرد.

در پی حمله حداقل سه نفر با لباس شبه نظامی به طبقه همکف یک تالار کنسرت در شهر کروکوس در نزدیکی مسکو و تیراندازی با سلاح‌های خودکار به سمت حاضرین در این تالار و پرتاب نارنجک، بیش از ۴۰ نفر کشته و ۱۴۰ نفر مجروح شدند.

یک شاهد عینی در گفت وگو با اسپوتنیک اعلام کرد که که پس از شلیک گلوله‌ها از سوی افرادی با لباس شبه نظامی و پرتاب نارنجک از سوی آنها، آتش سوزی در سالن کنسرت شهر کروکوس آغاز شد.

به گفته این شاهد عینی، سپس افراد حاضر در سالن برای فرار از تیراندازی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در آنجا دراز کشیدند و پس از آن شروع به خزیدن کردند که بسیاری از آنها موفق شدند از سالن خارج شوند اما حدقل یکصد نفر در سالن محبوس شده‌اند.

وزارت بهداشت منطقه مسکو نیز به اسپوتنیک گفت که در حال حاضر بیش از ۵۰ تیم آمبولانس به منطقه حادثه برای ارائه خدمات پزشکی به همه نیازمندان اعزام شده‌اند.

وزارت شرایط اضطراری مسکو نیز با اعلام اینکه کار برای نجات افراد از پشت بام ساختمان با استفاده از مکانیزم‌های بالابر در حال انجام است، گفت: تاکنون حدود یکصد نفر توسط آتش نشانان از کروکوس خارج شدند.

همچنین اف اس بی (سازمان امنیت فدرال روسیه) نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که سازمان‌های ویژه اجرای قانون، تمام اقدامات لازم را در رابطه با آنچه در سالن کنسرت کروکوس رخ داد، انجام می‌دهند.

کمیسر حقوق بشر در فدراسیون روسیه نیز جمعه شب با انتشار بیانیه‌ای آنچه در سالن کنسرت کروکوس اتفاق افتاد را یک حمله تروریستی خواند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.