خط و نشان وزیر دفاع پاکستان برای طالبان افغانستان

وزیر دفاع پاکستان پس از اقدام نظامی این کشور در داخل افغانستان گفت که اسلام‌آباد خواهان تقابل نظامی با همسایه خود نیست اما اگر افغانستان مانند دشمن رفتار کند پاکستان نیز مسیر زمینی خود را برای تجارت ترانزیتی به روی آن کشور مسدود خواهد کرد.

خواجه محمد آصف طی گفت‌وگویی با صدای آمریکا اظهار داشت که استفاده از زور آخرین گزینه ما خواهد بود لذا نمی خواهیم که درگیری مسلحانه با افغانستان داشته باشیم.

وی با انتقاد از نرمش طالبان افغانستان در قبال گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان، گفت: ما باید پیام صریحی به کابل منتقل کنیم که تروریسم در مرزهای مشترک بیش از حد گسترش پیدا کرده است.

خبر مرتبط
بیانیه مهم طالبان / مسوول حمله انتحاری در قندهار مشخص شد

وزارت کشور حکومت طالبان اعلام کرد حمله انتحاری صبح امروز در قندهار توسط گروه تروریستی داعش صورت گرفته است.

خواجه آصف با یادآوری سفر فوریه سال ۲۰۲۳ خود به کابل در مقام وزیر دفاع پاکستان و در صدر یک هیات بلندپایه نظامی-اطلاعاتی، اظهار داشت که اسلام‌آباد به صراحت از طالبان افغانستان خواست که دست از نرمش در قبال طالبان پاکستانی بردارد.

وی طی هشداری به طالبان افغانستان گفت که اگر آنان با پاکستان رفتاری مانند دشمن داشته باشند چرا ما باید به افغانستان راهروی زمینی جهت تجارت را عرضه کنیم.

وزیر دفاع پاکستان در ادامه با نشان دادن خط و نشانی به هیات حاکمه موقت افغانستان تاکید کرد که اگر تهدید تروریست‌ها و عناصر ضدپاکستانی در داخل افغانستان مهار نشود پاکستان مسیر زمینی خود برای تجارت افغانستان با هند را مسدود خواهد کرد.

وی مدعی شد که کابل به اعضای تحریک طالبان پاکستان اجازه می‌دهد تا علیه پاکستان فعالیت کنتد تا از پیوستن آنان به گروه تروریستی داعش موسوم به داعش خراسان جلوگیری کند درحالی که این گروه یک تهدید بزرگ برای امنیت داخلی در افغانستان است.

به گزارش ایرنا، پاکستان با تایید اقدام روز دوشنبه ۲۸ اسفند خود مبنی بر عملیات ضدتروریستی در داخل افغانستان، گروه تروریستی تحریک طالبان پاکستان را یک تهدید جمعی برای صلح و امنیت منطقه‌ دانست و مدعی شد: برخی از عناصر در درون حکومت موقت افغانستان از طالبان پاکستانی به عنوان نیروی نیابتی علیه اسلام‌آباد استفاده می‌کنند.

این در حالی است که سخنگوی حکومت سرپرست طالبان افغانستان، عملیات هوایی پاکستان در برخی از مناطق این کشور را به شدت محکوم کرد و هشدار داد که چنین حوادثی، عواقب بسیار بدی در پی دارد که در کنترل پاکستان نخواهد بود.

ذبیح الله مجاهد اقدام پاکستان را «بی پروا و منجر به نقض حاکمیت ملی افغانستان» توصیف کرد.

در عین حال سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان در نشست خبری هفتگی خود امروز در اسلام‌آباد گفت: ارزیابی‌های اطلاعاتی سازمان ملل حضور عناصر تحریک طالبان پاکستان در افغانستان را تأیید کرده و اینکه برخی از اعضای حاکم طالبان افغانستان به صفوف آن پیوسته‌اند.

ممتاز زهرا اعلام کرد که اقدام تلافی‌جویانه اخیر پاکستان علیه تروریست‌هایی که در داخل افغانستان هستند، یک گام قطعی بود اما این اقدام هرگز علیه مردم و حاکمان افغانستان نیست لذا ما همچنان خواستار همکاری نزدیک با کابل برای غلبه بر تروریسم به عنوان چالش مشترک هستیم.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.