خبر بد کاخ سفید برای اوکراین

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات اخیر امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه گفت: ما موضع خود را به صراحت اعلام کرده‌ایم و آن، این است که قصد نداریم نیروهای آمریکایی را به اوکراین بفرستیم.

سالیوان در ادامه به اظهارات رئیس جمهور آمریکا اشاره کرد که موضع ایالات متحده را در این رابطه در سخنرانی سالانه خود، موسوم به سخنرانی وضعیت کشور در اوایل ماه جاری میلادی تکرار کرده بود.

خبر مرتبط
حمله روسیه به یک مرکز استراتژیک در اوکراین

نیروهای مسلح روسیه یک کارخانه تجهیزات زرهی اوکراینی را در منطقه «نیکولایف» هدف قرار دادند؛ کارخانه‌ای که در آن تجهیزات نظامی خارجی (از جمله تانک‌های آلمانی لئوپارد) تعمیر می‌شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ماکرون پس از برگزاری کنفرانسی به میزبانی پاریس درباره اوکراین در ۲۶ فوریه گفت که رهبران غربی در مورد امکان اعزام نیرو به اوکراین بحث کرده‌اند و هیچ چیز را نمی‌توان منتفی دانست، هرچند که هیچ اجماعی در این مورد حاصل نشده است.

کاخ کرملین روسیه پس از این موضع‌گیری رئیس جمهور فرانسه هشدار داد که استقرار نیروهای ناتو در اوکراین درگیری مستقیم بین این ائتلاف و روسیه را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. کرملین همچنین در واکنش به این اظهارات ماکرون تصریح کرد: روسیه باید هوشیار باشد، چراکه نسل کنونی سیاستمداران اروپایی غریزه محافظت از خود ندارند.

خبر مرتبط
هشدار آمریکا به نیجر درباره روابط با ایران و روسیه

شورای نظامی حاکم بر نیجر اخیرا اعلام کرد، توافق‌های نظامی با آمریکا که چندی پیش به‌صورت یکجانبه از سمت نیجر لغو شد، بالاجبار و با فشار واشنگتن به این کشور آفریقایی تحمیل شده بود.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.