تابستان آینده امنیت کامل مرزهایمان با عراق را فراهم می‌کنیم

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امروز -دوشنبه- در یک ضیافت افطار با سربازان ارتش این کشور در آنکارا، گفت: در تابستان آینده امنیت تمام مرزهایمان با عراق را فراهم خواهیم کرد.

بر اساس گزارش آناتولی، وی تاکید کرد: هدف ما این است که به فرزندان ترکیه کشوری خالی از تروریسم و کشوری که راهش روشن باشد، تحویل دهیم.

اردوغان افزود: برخورداری ترکیه از ارتش قوی گزینه نیست بلکه یک ضرورت است. دولت، ملت و ارتش ترکیه باید همواره بازدارندگی خود را در بالاترین سطح حفظ کنند.

وی با تاکید بر تامین امنیت مرزهای این کشور با عراق در تابستان آینده، خاطرنشان کرد: بی‌شک اقدامات خود در سوریه را نیز تکمیل خواهیم کرد.

اخیرا هیأت بلندپایه ترکیه‌ای به ریاست «هاکان فیدان» وزیر خارجه ترکیه با حضور یاشار گولر، وزیر دفاع و ابراهیم کالن، رئیس سرویس اطلاعات ترکیه، به بغداد سفر کرد.

طبق گزارش میدل ایست نیوز، طرفین با انتشار بیانیه مشترکی تاکید کردند که در این مذاکرات «مواضع مشترک در قبال تحولات منطقه‌ای و چالش‌ها در روابط دوجانبه» و «تدارکات جاری برای سفر رئیس‌جمهور ترکیه به بغداد بعد از ماه مبارک رمضان که قرار است جهشی بزرگ در سطح روابط ۲ کشور باشد»، بررسی شد.

این بیانیه افزود که ۲ طرف توافق کردند، تلاش برای رسیدن به تدوین یادداشت تفاهم ایجاد چارچوبی برای ابعاد گوناگون روابط افزایش یابد و کمیته‌های دائم مشترکی که به صورت تخصصی در عرصه مبارزه با تروریسم، بازرگانی، کشاورزی، انرژی، آب، بهداشت و حمل‌ونقل فعالیت کنند، تشکیل شود.

در این بیانیه آمده است که طرفین بر اهمیت حفظ یکپارچگی سیاسی و حاکمیت ارضی عراق تاکید کردند و حزب کارگران کردستان را تهدید امنیتی برای عراق و ترکیه و حضور آن را خلاف قانون اساسی عراق دانستند و اقدامات لازم برای مقابله با این گروه را بررسی کردند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.