واکنش پوتین به پیشنهاد مکرون برای برقراری آتش‌بس

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه به پیشنهاد امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود در رابطه با برقراری آتش‌بس در جریان برگزاری بازی‌های المپیک پاریس واکنش نشان داد و گفت که آماده بررسی پیشنهاد رئیس‌جمهوری فرانسه است.

یورونیوز گزارش داد، پوتین که به تازگی برای پنجمین بار رئیس‌جمهوری روسیه شده است، اظهار داشت: اگر پیشنهاد مکرون یک اقدام جدی برای ایجاد روابط مسالمت‌آمیز میان کشورهای همسایه باشد، این پیشنهاد را بررسی خواهد کرد.

مکرون روز شنبه در جریان یک مصاحبه گفت: به عنوان میزبان بازی‌های المپیک از روسیه می‌خواهیم تا با برقراری آتش‌بس در جریان برگزاری این بازی‌ها موافقت کند.

خبر مرتبط
اولین واکنش آمریکا به پیروزی پوتین در انتخابات روسیه

وزارت خارجه آمریکا امروز دوشنبه مدعی شد که انتخابات ریاست جمهوری در روسیه غیردموکراتیک برگزار شد و احتمالا پوتین رئیس جمهور باقی می‌ماند.

رئیس جمهوری روسیه با بیان اینکه همیشه منافع کشورش برای وی از اولویت برخوردار است، تاکید کرد: ما طرفدار مذاکرات مسالمت‌آمیز هستیم اما نه مذاکراتی که دشمن به دلیل اتمام مهمات‌اش بحث آن مذاکرات را پیش کشیده باشد.

پوتین با تاکید بر اینکه اگر آنها واقعاً به طور جدی بخواهند روابط مسالمت‌آمیز و حسن همجواری بین روسیه و اوکراین را در دراز مدت ایجاد کنند، موافق برقراری آتش‌بس است، یادآور شد: اما اگر این پیشنهاد فقط به خاطر خریدن زمان و ایجاد یک فرصت یکی دو ساله برای مسلح کردن مجدد اوکراین باشد، مسلماً با آن موافقت نخواهیم کرد.

به نوشته یورونیوز، کمیته بین‌المللی المپیک در ماه دسامبر سال گذشته میلادی تصمیم گرفت ورزشکاران روسیه و بلاروس را به دلیل تهاجم مسکو به اوکراین از حضور در بازی‌های المپیک پاریس محروم کند و در بیانیه‌ای اعلام کرد: اگرچه ورزشکاران روسیه و بلاروس همچنان مجاز هستند به صورت انفرادی و بی‌طرف در بازی‌های المپیک پاریس حضور یابند اما مجاز نیستند در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این بازی‌ها در روزهای ۲۸ اوت (۶ شهریور) و ۸ سپتامبر (۱۷ شهریور) با پرچم روسیه و بلاروس رژه بروند.

از سوی دیگر رئیس کمیته المپیک روسیه روز پنجشنبه گفت که این کمیته با وجود محدودیت‌هایی که برای ورزشکاران روسی اعمال شده است، المپیک امسال پاریس را تحریم نخواهد کرد.

بازی‌های المپیک پاریس از ۲۶ ژوئیه تا ۱۱ اوت (۴ تا ۲۰ مرداد) با حضور ۱۰ هزار و ۵۰۰ ورزشکار از ۲۰۶ کشور در طول دو هفته و نیم برگزار خواهد شد.

خبر مرتبط
اروپا ۵ میلیارد یورو به اوکراین کمک نظامی می‌کند

شورای اروپا روز دوشنبه در تداوم حمایت از اوکراین در جنگ با روسیه، بسته ۵ میلیارد یورویی کمک نظامی به جبهه کی‌یف را تصویب کرد.

به گزارش ایرنا، رییس جمهوری فرانسه پیشتر در گفت‌وگو با یک رسانه اوکراینی پاسخگوی سوالاتی درباره جنگ اوکراین و البته المپیک بود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا فرانسه به عنوان میزبان بازی‌های امسال، مطابق سنت همیشگی میزبانان خواستار «برقراری آتش‌بس در جریان بازی‌ها» خواهد شد یا خیر، گفت: درخواست را مطرح خواهیم کرد. قانون برای کشور میزبان این است که هم‌راستا با جنبش المپیک گام بردارد.

مکرون همچنین در واکنش به اینکه ورزشکاران روس مجازند تا زیر پرچم بی‌طرف در المپیک شرکت کنند، افزود: المپیک پیام صلح است و در نتیجه از تصمیم کمیته بین‌المللی المپیک تبعیت خواهیم کرد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.