تدارک روسیه برای جنگ با ناتو ؟

روزنامه آمریکایی به نقل از مقام‌های اطلاعاتی یکی از کشورهای حوزه بالتیک ادعا کرد کرملین در حال توسعه و سازمان‌دهی مجدد ارتش روسیه در تدارک برای جنگ احتمالی با ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در عرض ۱۰ سال آینده است.

به نوشته فارین پالسی، با ورود جنگ اوکراین به سومین سال خود، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه تحولاتی را تجربه می کند که اعتماد به نفس او را بیش از پیش افزایش داده‌اند؛ شامل مرگ «الکسی ناوالنی» رهبر مخالفان دولت روسیه، به بن‌بست خوردن کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین در کنگره، و اتخاذ رویکرد اقتصاد جنگ توسط روسیه که در مواجهه با تحریم‌های بین‌المللی باعث رشد اقتصاد و افزایش تولیدات نظامی می‌شود.

خبر مرتبط
حمله به ناوگان دریای سیاه روسیه با تسلیحات ناتو

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو طی یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «ناتو تسلیحات حیاتی را به اوکراین ارسال کرد تا حملاتی را به ناوگان روسیه در دریای سیاه انجام دهد.»

«کائوپو روسین» مدیرکل سرویس اطلاعات خارجی استونی در نشستی با گروه کوچکی از خبرنگاران در شهر واشنگتن گفت: «همه چیز بار دیگر کما بیش طبق برنامه به پیش می‌رود.»

روسین ادعا کرد: «رهبران نظامی روسیه از اشتباهات مراحل آغازین جنگ درس گرفته‌اند و در حال انطباق پیدا کردن با سرعتی فوق العاده هستند. به نظر می‌رسد روس‌ها در اصل در حال ایجاد یک سازمان یادگیری در ارتش هستند. روس ها حالا مشکلاتی که با آن‌ها در عرصه میدان جنگ برخورد می کنند را در عرض چند ماه حل وفصل می‌کنند.»

استونی: روسیه برای جنگ با ناتو آماده می‌شود نظامیان استونی در رزمایش ناتو

ژنرال «میک رایان» فرمانده ارشد سابق بازنشسته ارتش استرالیا در مقاله‌ای در ماه فوریه در مجله «فارین افرز» نوشت: «ساختار کنترل متمرکز روسیه آهسته یاد می‌گیرد اما وقتی یاد بگیرد می‌تواند آن درس‌ها را در سراسر ارتش و صنایع نظامی بزرگ خود نظام‌مند کند.»

خبر مرتبط
ناتو برای مقابله با روسیه آماده شد/ رزمایش مهم در این نقطه جهان کلید خورد

ناتو یک رزمایش چهار ماهه با نام «مدافع استوار» برگزار کرده که بزرگترین تمرین نظامی این ائتلاف به رهبری آمریکا از زمان جنگ سرد است.

روسین اضافه کرد: «روس‌ها آنگونه که ما درک می‌کنیم، همواره در سطح کلان مشکلات و مسائل خود را حل کرده‌اند و این در تمام طول تاریخ به نفع آن‌ها تمام شده است.»

او پیش‌بینی کرد اصلاحات در نیروهای مسلح روسیه احتمالا منجر به یک ارتش مانند شوروی سابق با «حجم زیادی قدرت آتش و توپخانه» شود.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه در اواخر ۲۰۲۲ برنامه‌های مسکو برای اصلاح ساختار نیروهای مسلح و توسعه پرسنل آن به میزان ۳۰ درصد و رساندن آن به ۱.۵ میلیون نفر تا سال ۲۰۲۶ را اعلام کرد.

سرویس اطلاعات خارجی استونی در یک گزارش سالانه علنی که ماه فوریه منتشر کرد نوشت: «بالاترین اولویت کرملین به منظور تولید قدرت در محور استراتژیک غرب و اوکراین نهفته است.»

در این گزارش نوشته شد که روسیه به دنبال پیوستن فنلاند به ناتو و ۲ برابر شدن مرزهای مشترک این ائتلاف با روسیه احتمالا ۱۹۰۰۰ سربازی را که قبل از حمله به اوکراین در مرز غربی خود مستقر ساخته بود، به ۲ برابر افزایش خواهد داد. بعد از انتشار آن گزارش سوئد هم رسما به ناتو پیوست.

فارین پالسی تصریح کرد اصلاحات روسیه در ارتش خود با افزایش چشمگیر بودجه نظامی همراه شده و قرار است این بودجه در سال جاری میلادی به سطح یک سوم از کل هزینه‌های دولت روسیه برسد و از تولیدکننده های نظامی روسیه خواسته شده که شیفت‌های کاری ۲۴ ساعته داشته باشند.

استونی: روسیه برای جنگ با ناتو آماده می‌شود نظامیان روسیه در اوکراین

«انتس کیویسلج» رئیس سازمان اطلاعات نظامی استونی اظهار کرد مسکو در حال مصرف مهمات از انبارهای گلوله‌های توپخانه بوده و در عین حال تولید را افزایش داده و برتری قدرت آتش روسیه به اوکراین هفت به یک است.

سی.ان.ان روز دوشنبه گزارش کرد روسیه در تدارک است تا سه برابر مهمات توپ را بیشتر از اروپا و آمریکا تولید کند.

فارین پالسی نوشت: «استونی که در دوران جنگ سرد توسط اتحاد شوروی سابق اشغال شد، در زمینه ارزیابی‌های اطلاعاتی خود از توانمندی‌ها و مقاصد روسیه فراتر از انتظار ظاهر می‌شود.»

روسین، مدیر کل سازمان اطلاعات خارجی استونی گفت جنگ بین روسیه و ناتو اجتناب ناپذیر نیست و ادامه داد: «خیلی از سناریوهای آینده وابسته به فعالیت‌های ما در غرب است.»

«ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه اما در سخنرانی سالیانه خود با اشاره به تهدیدات ناتو علیه مسکو گفت: «غرب ادعا می‌کند روسیه ظاهرا قرار است به اروپا حمله کند، اما این ادعا پوچ و غیرمنطقی است. غرب خودش در حال انتخاب اهدافی برای ضربه زدن به روسیه است و به سلاح نیاز دارد.»

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.