هجوم بامدادی اسرائیل به شهرهای کرانه باختری

رسانه‌های فلسطینی نوشتند که نیروهای مقاومت هنگام یورش بامداد امروز اشغالگران به اطراف بخش قدیمی شهر نابلس، با تیراندازی و شلیک بمب‌های انفجاری آنها را هدف قرار دادند.

خبر مرتبط
تدابیر شدید اسرائیل در کرانه باختری با آغاز ماه رمضان

رادیو ارتش اسرائیل امروز (یکشنبه) از اتخاذ تدابیر شدید و بی‌سابقه امنیتی در کرانه باختری در آستانه ماه مبارک رمضان خبر داد.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، برخی منابع محلی نیز گزارش دادند که اشغالگران به مرکز نابلس و 2 محله الحبه و الفقوس در بخش قدیمی این شهر یورش بردند.

همچنین اشغالگران از چندین محور به شهر قلقیلیه در شمال کرانه باختری حمله کرده و با خودروهای خود از محله‌های مختلف آن عبور کردند.

خبر مرتبط
وقوع عملیات ضد اسرائیلی در کرانه باختری+جزئیات

نیروهای مقاومت فلسطین مستقر در کرانه باختری علیه نظامیان اسرائیل عملیات انجام دادند.

رسانه‌های فلسطینی نیز از آغاز درگیری‌هایی میان نیروهای مقاومت و اشغالگران در شهر قلقیلیه خبر دادند.

رژیم صهیونیستی که از اکتبر گذشته بر یورش‌های خود به شهر قلقیلیه افزوده، پس از یورش بامداد امروز تک‌تیراندازهای خود را در نقاط مختلف این شهر مستقر کرد.

اشغالگران همچنین به منازل فلسطینی‌ها در شهرک «اسکاکا» در شرق سلفیت یورش بردند.

نیروهای این رژیم در الخلیل واقع در جنوب کرانه باختری نیز به سمت اردوگاه «العروب» گاز اشک‌آور پرتاب کرده و به شهرک «بنی نعیم» در شرق الخلیل یورش بردند و خودروهای خود را در خیابان‌های آن به حرکت درآوردند.

در شبکه‌های اجتماعی تصاویری از یورش گروهی از شهرک‌نشین‌ها به محله «تل‌الرمیده» در الخلیل منتشر شدند.

در این رابطه برخی منابع محلی اظهار کردند گروهی از شهرک‌نشین‌ها در جریان یورش خود به محله تل‌الرمیده به اموال فلسطینی‌ها حمله کردند.

خبرنگار شبکه خبری الجزیره پیش از این از یورش اشغالگران به اردوگاه «الفارعه» در جنوب شهر طوباس خبر داده بود.

این منبع گزارش داد نیروهای اشغالگر حدود یک ساعت در داخل اردوگاه بودند و پیش از عقب‌نشینی، درگیری‌های مسلحانه‌ای میان آنها و نیروهای مقاومت فلسطین شکل گرفت.

در همین رابطه گردان‌های عزالدین قسام، شاخه نظامی جنبش حماس اعلام کرد که نیروهایش در داخل اردوگاه به مقابله با اشغالگران و خودروهایشان پرداخته و آنها را مجبور به عقب‌نشینی کردند.

۹۰ هزار نمازگزار در مسجد الاقصی نماز خواندند

دفتر اوقاف اسلامی فلسطین در قدس اشغالی نیز اعلام کرد که ۹۰ هزار نمازگزار در اولین جمعه ماه مبارک رمضان نمازهای عشا و تراویح را در داخل مسجد الاقصی برپا کردند.

شبکه خبری الجزیره نیز گزارش داد عصر روز جمعه در حالی که اقدامات امنیتی شدید اشغالگران در بخش قدیمی شهر قدس و در درب‌های ورودی مسجد الاقصی ادامه داشت و شامل بازرسی و تایید هویت بود، تعداد زیادی نمازگزار برای نمازهای عشا و تروایح وارد این مسجد شدند.

به گفته برخی شاهدان عینی، با وجود محدودیت‌های اعمال شده از سوی اشغالگران، ده‌ها هزار نمازگزار از شهر قدس و از داخل خط سبز خود را به مسجد الاقصی رساندند.

این منابع در ادامه نیز اظهار کردند که پلیس رژیم صهیونیستی به صدها جوان فلسطینی اجازه ورود به مسجد را برای اقامه نمازها نداد.

تعداد زیادی از نیروهای پلیس رژیم صهیونیستی از ساعات اولیه صبح در خیابان‌های شهر قدس اشغالی به ویژه در بخش قدیمی و کوچه‌های منتهی به مسجد الاقصی مستقر شدند.

در مقابل جنبش حماس از جمعیتی که در پاسخ به فراخوان حضور در مسجد الاقصی، محدودیت‌های رژیم صهیونیستی را به چالش کشیدند، تقدیر کرد.

پلیس رژیم صهیونیستی از زمان آغاز حملات به نوار غزه در هفتم اکتبر ۲۰۲۳، تمامی ایست‌های اطراف قدس شرقی را به روی ساکنان کرانه باختری اشغالی بستند.

ارتش رژیم صهیونیستی همزمان با جنگ مستمرش علیه نوار غزه، بر عملیات‌های یورش و بازداشت خود در کرانه باختری از جمله قدس شرقی افزود.

طبق اعلام وزارت بهداشت فلسطین، درگیری‌ها در کرانه باختری تاکنون به شهادت ۴۳۳ فلسطینی و زخمی شدن ۴۷۰۰ تن دیگر منجر شده است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.