مشارکت 35 درصدی مردم روسیه در روز اول انتخابات

با آغاز فرایند سه روزه رأی گیری در بیش از ۹۷ هزار شعبه اخذ رأی انتخابات ریاست جمهوری روسیه، شمارش معکوس برای معرفی رئیس جمهور بعدی این کشور کلید خورد.

کمیته انتخابات فدراسیون روسیه بامداد شنبه در بیانیه‌ای با اشاره به استقبال گسترده شهروندان روسی در روز نخست رأی گیری برای تعیین رئیس جمهور جدید روسیه از میان نامزدها در انتخابات جاری ریاست جمهوری در روسیه اعلام کرد که ۳۵ درصد از شهروندان روسیه در روز نخست رأی گیری برای انتخابات ریاست جمهوری در سرتاسر فدراسیون روسیه شرکت کردند.

پایگاه خبری اسپوتنیک جمعه شب به نقل از کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام کرد: «بیش از ۳ میلیون نفر در حال حاضر به شکل آنلاین رأی داده‌اند و در مجموع، دست‌کم ۵ میلیون نفر در نظر دارند با این مکانیزم در انتخابات روسیه شرکت کنند.»

کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه همچنین اعلام کرد که فرایند رأی‌گیری روز یکشنبه (۱۷ مارس) به پایان خواهد رسید.

گفتنی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه امروز جمعه به صورت آنلاین در انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور شرکت کرد.

براساس اعلام کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه، در این دوره از انتخابات، یکصدودوازده میلیون و سیصدوده هزار نفر در داخل روسیه و یک میلیون و هشتصد نود هزار نفر از شهروندان این کشور در ۱۴۴ کشور جهان، می‌توانند رأی خود را به صندوق بیندازند.

از بین ۴ نامزد نهایی انتخابات، ولادیمیر پوتین، که به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت کرده است، بیشترین شانس را برای نشستن بر کرسی ریاست جمهوری دارد.

«ولادیسلاو داونکوف» ۴۰ ساله، نماینده کنونی مجلس دوماً از حزب «شخصیت‌های جدید»، «لئونید اسلوتسکی» ۵۶ ساله، نماینده مجلس دوماً و رئیس حزب لیبرال دمکراتِ، و «نیکلای خاریتونوف» ۷۵ ساله، معاون حزب کمونیست روسیه با ولادیمیر پوتین رقابت می‌کنند.

این نخستین بار در تاریخ برگزاری انتخابات‌های ریاست جمهوری روسیه است که فرایند اخذ رأی در ۳ روز انجام می‌شود.

ناظران بین المللی از کشورهای مختلف جهان، از جمله جمهوری اسلامی ایران بر روند برگزاری انتخابات روسیه نظارت می‌کنند: بیش از هزار و ۴۵۰ خبرنگار از رسانه‌های داخلی و نیز ۹۰ رسانه بین‌المللی انتخابات ریاست جمهوری روسیه را پوشش می‌دهند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.