شروط حماس برای رسیدن به توافق آتش‌بس اعلام شد

احمد عبدالهادی، نماینده جنبش حماس در لبنان امروز جمعه در مصاحبه با شبکه خبری «المیادین» اعلام کرد که شروط این جنبش برای رسیدن به توافق آتش‌بس، توقف دائمی تجاوز رژیم صهیونیستی، عقب نشینی کامل از نوار غزه، رفع آثار تجاوز و بازگشت آوارگان است.

خبر مرتبط
اظهارات بلینکن درباره پیشنهاد حماس برای آتش‌بس در غزه

وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه تایید کرد که حماس پیشنهادی متقابل برای تبادل اسرا و آتش‌بس موقت در غزه را ارائه داده است.

نماینده حنبش حماس افزود: هر آنچه که دشمن در مورد سنگ اندازی جنبش حماس در مذاکرات منتشر کرده است، دروغ است زیرا حماس در خواسته‌های خود صریح است.

عبدالهادی اظهار داشت که جنبش حماس نمی‌تواند بدون ارائه تضمین‌های بین‌المللی و تعهد صریح به توقف تجاوز رژیم صهیونیستی، با هیچ توافقی موافقت کند.

خبر مرتبط
هیات اسرائیلی در پی پیشنهاد جدید حماس راهی دوحه می‌شود

دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرد که یک هیات اسرائیلی برای بررسی پیشنهاد جدید حماس عازم قطر می‌شود.

شبکه خبری «الجزیره» نیز به نقل از منابع خود گزارش داد که جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) پیشنهاد آتش بس را در سه مرحله ارائه کرده است که هر مرحله ۴۲ روز به طول  خواهد انجامید.

شبکه مذکور افزود که حماس در ازای آزادی هر زندانی زن اسرائیلی، ۵۰ زندانی فلسطینی را پیشنهاد داد که ۳۰ نفر از آن‌ها در حال گذراندن حبس ابد خود در زندان‌های اسرائیل هستند.

خبرگزاری رویترز نیز امروز مدعی شد که جنبش مقاومت فلسطین (حماس) طرحی برای آتش‌بس به طرف‌های میانجی ارائه داده که شامل آزادسازی تمامی اسرای اسرائیلی در ازای آزادی اسرای فلسطینی است.

این خبرگزاری ادعا کرده طرح آتش‌بس حماس را رویت کرده است. حماس پیشنهاد داده در نخستین مرحله زنان، کودکان، افراد مسن و اسرای بیمار اسرائیلی در ازای ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ اسیر فلسطینی آزاد شوند.۱۰۰ نفر از اسرایی که حماس خواستار آزادی آن‌ها شده است، حکم حبس ابد گرفته‌اند.

در طرح حماس همچنین توافق آتش‌بس به اتمام جنگ منوط شده است. جنبش مقاومت فلسطین گفته که بعد از مرحله نخست آزادی اسرا بر سر تاریخ آتش‌بس دائمی و ضرب‌‌الاجل خروج اسرائیل از غزه توافق خواهد شد.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.