اظهارات بلینکن درباره پیشنهاد حماس برای آتش‌بس در غزه

بلینکن در کنفرانسی خبری در این رابطه گفت: حماس پیشنهاد متقابلی ارائه داده است. ما در حال همکاری شدید با اسرائیل، قطر و مصر برای پر کردن شکاف‌ها و حصول توافق هستیم.

خبر مرتبط
خبر تازه بلینکن درباره آتش‌بس در غزه

آنتونی بلینکن ،وزیر خارجه آمریکا امروز ـ سه‌شنبه ـ در اظهاراتی گفت که اوضاع انسانی در نوار غزه فاجعه‌بار است.وی ادامه داد: مذاکراتی در حال حاضر در جریان است و تا روزهای آتی نیز به طول می‌انجامد.

حماس اواخر عصر پنجشنبه اعلام کرد چشم انداز جامعی را بر اساس اصولی که برای توافق بر سر آتش‌بس در نوار غزه ضروری توصیف کرده است، به میانجیگران ارائه کرده است. این چشم‌انداز شامل پرونده تبادل اسرای غزه نیز می‌شود.

خبر مرتبط
بلینکن: ترکیه نقش کلیدی در حل بحران اوکراین دارد

​ وزیر خارجه آمریکا و همتای ترک وی درباره حل و فصل بحران اوکراین رایزنی کردند.دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی اعلام کرد به دنبال پیشنهاد جدید حماس درباره آتش‌بس و تبادل اسرای غزه، شورای جنگ این رژیم تصمیم گرفت هیاتی را برای انجام مذاکرات درباره قرارداد تبادل اسرا به قطر اعزام کند.

مرحله اول پیشنهاد حماس شامل آزادی زنان، کودکان، سالمندان و اسرائیلی‌های بیمار در ازای آزادی تعدادی از ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ اسیر فلسطینی است. این پیشنهاد شامل سربازان زن صهیونیستی نیز می‌شود.

در این پیشنهاد همچنین تصریح شده است که تاریخ نهایی آتش‌بس دائمی و خروج اشغالگران از نوار غزه پس از پایان مرحله اول توافق خواهد شد، مشروط بر اینکه در مرحله دوم تمامی اسرا از ۲ طرف آزاد شوند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.