اقدام جالب پاکستان برای مقابله با اسکناس‌های جعلی

همزمان با مذاکرات پاکستان با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت وام جدید، دولت اسلام‌آباد در نظر دارد با هدف مقابله با اسکناس‌های جعلی، اقدام به چاپ اسکناس پلاستیکی مطابق با استانداردهای بین‌المللی کند.

طرح جدید این کشور برای چاپ اسکناس پلاستیکی درحالی عنوان می‌شود که در ماه‌های اخیر ماجرای چاپ ناقص اسکناس‌ از سوی بانک مرکزی پاکستان، امنیت فنی و نظارت بر نحوه چاپ پول در این کشور را زیر سوال برده است.

همزمان با سفر هیات فنی صندوق بین المللی پول به اسلام‌آباد برای بررسی عملکرد پاکستان در اجرای تمهیدات این نهاد جهانی و تصمیم گیری برای اعطای وام جدید به این کشور، طرح چاپ اسکناس پلاستیکی از سوی بانک مرکزی پاکستان مطرح شد.

ژانویه امسال رئیس بانک مرکزی پاکستان در نشستی خبری در شهر کراچی اعلام کرد که این کشور قرار است به زودی طرح تمامی اسکناس‌های رایج پاکستانی را مطابق با تازه‌ترین شیوه‌های بین المللی امنیتی تغییر دهد.

به گفته وی، چاپ اسکناس‌های جدید با شیوه‌های نوین امنیتی اواسط سال جاری آغاز خواهد شد.

به گفته مسوولان بازار ارز پاکستان، طوفان اسکناس‌های جعلی در این کشور به یک پدیده بی سابقه تبدیل شده است. در کنار قاچاق دلار از پاکستان، چاپ اسکناس‌های جعلی در برخی از مناطق این کشور نگرانی بازارهای ارز و فعالان حوزه بورس را برانگیخته است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.