خط‌ونشان روسیه برای اتریش/ به اخراج ۲ دیپلمات روس پاسخ مناسب می‌دهیم

بعد از آنکه اتریش دو دیپلمات روس را اخراج کرد، وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که مسکو قطعاً به این اقدام خصمانه وین پاسخ مناسب خواهد داد و سفارت روسیه نیز این اقدام را سیاسی نامید.

این دیپلمات گفت: «روسیه پاسخ مناسبی به این اقدام وین خواهد داد.»

اخراج چند کارمند سفارت روسیه در وین روز گذشته مشخص شد. به گزارش روزنامه "دی پرس"، این تصمیم «به دلیل ناسازگاری اقدامات این افراد با وضعیت دیپلماتیک آنها» اتخاذ شده است. طبق این اطلاعات، در پی اخراج چند کارمند سفارت روسیه در وین در سال گذشته، وزارت خارجه اتریش این هفته نیز به دو دیپلمات دیگر روسی اطلاع داد که «به دلیل ناسازگاری اقدامات آنها با وضعیت دیپلماتیک خود» اخراج خواهند شد.

خبر مرتبط
چهره جدید در حال ظهور در اپوزیسیون روسیه

حریف روسی 《 لئونید ولکوف 》 که به خشونت در لیتوانی مورد حمله قرار گرفت، گفت: ما تسلیم نخواهیم شد.

اعلام شده که هر دو دیپلمات روس باید قبل از ۱۹ مارس خاک اتریش را ترک کنند. 

سفارت روسیه: تصمیم اتریش برای اخراج دیپلمات‌های روس سیاسی است

سفارت روسیه در اتریش نیز در واکنش به این موضوع، تصمیم مقامات این کشور مبنی بر اخراج دیپلمات‌های روس را اقدامی سیاسی و بی اساس ارزیابی کرد.

 در پیام منتشره در کانال تلگرامی نمایندگی دیپلماتیک روسیه در وین، آمده است: این یک تصمیم صرفا سیاسی از سوی مقامات اتریشی است و ما قاطعانه آن را نمی پذیریم. یادآوری شده که هیچ دلیل موجه یا مدرکی دال بر نقض کنوانسیون وین در مورد روابط دیپلماتیک به سفارت روسیه ارائه نشده است. 

در این بیانیه تاکید شده: «در واکنش قاطع مسکو به این اقدام خصمانه نمی‌توان تردیدی داشت و مسئولیت تخریب بیشتر روابط دوجانبه کاملاً بر عهده مقامات وین است.»

در آوریل سال ۲۰۲۲ نیز اتریش چهار دیپلمات روس را "عنصر نامطلوب" اعلام کرده و اخراج کرد. به گفته سفیر دیمیتری لوبینسکی، وین هیچ مدرکی دال بر فعالیت غیرقانونی دیپلمات‌های این کشور ارائه نکرده بود.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.