غزه به این افراد مدیون است/ ماجرای باز نگه‌داشتن تنها راه ارتباط با دنیا

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، زمانی که محمد سوئیرکی در ژانویه آماده شد تا برای یک سفر کاری برای تعمیر زیرساخت‌های مخابراتی که در شمال غزه ویران شده بود حرکت کند، همسر و فرزندانش از او خواستند که نرود. سوئیرکی که تکنسین «پال‌تل»، بزرگ‌ترین شرکت مخابراتی در غزه است، گفت که نبرد بین نیروهای اسرائیلی و اعضای حماس همچنان در این منطقه جریان دارد و خانواده‌اش نگران هستند که مبادا او برنگردد. اما او گفت که احساس می‌کند با توجه به اینکه ساکنان آنجا شدیدا به بازسازی خدمات تلفنی خود نیاز دارند، چاره‌ای ندارد.

سوئیرکی، ۵۰ ساله که در آغاز جنگ از شهر غزه گریخت و اکنون با شش عضو خانواده در گاراژی در رفح، جنوبی‌ترین شهر منطقه، پناه گرفته است، گفت: «خداحافظی دردناک بود. آنها گریه می‌کردند؛ اما من نمی‌توانستم ماموریت خود را رها کنم.» از زمان شروع جنگ، شغل سوئیرکی به یکی از خطرناک‌ترین‌ها در غزه و همچنین یکی از مهم‌ترین‌ها تبدیل شده است.

خبر مرتبط
تظاهرات گسترده حامیان فلسطین در برلین / نسل‌کشی در غزه را متوقف کنید

شماری از معترضان حامی فلسطین در پایتخت آلمان تظاهرات کرده و خواستار آتش‌بس فوری در غزه شدند.

کمپین بمباران اسرائیل علیه حماس، زیرساخت‌های مخابراتی در غزه را تخریب کرده، کابل‌های فیبر زیرزمینی را نابود کرده، به مراکز داده آسیب رسانده و برج‌های تلفن همراه را منفجر کرده است. از زمان شروع جنگ، حدود ۵۰ مهندس و تکنسین در پالتل، یکی از دو ارائه‌دهنده خدمات سلولی فلسطینی در غزه، از منطقه تحت کنترل عبور کرده‌اند تا خدمات را در محله‌هایی که روزها و حتی هفته‌ها در خاموشی‌های برق فرو رفته‌اند، بازگردانند. پالتل - که وابسته به سه خط مخابراتی است که از اسرائیل می‌گذرد - زیرساخت‌ها را در غزه اداره می‌کند. تلاش برای تعمیر این زیرساخت خطرات زیادی را برای تکنسین‌های پالتل به همراه دارد که اغلب مجبورند در نزدیکی نبردها کار کنند و می‌گویند که آنها بارها در تیررس آتش قرار گرفته‌اند. به گفته این شرکت و وزارت مخابرات تشکیلات خودگردان فلسطین، حداقل دو کارمند پالتل در حین کار کشته شده‌اند. پالتل گفت که از زمان شروع جنگ در مجموع ۱۶نفر کشته شده‌اند.

مشروح این گزارش را در دنیای اقتصاد با تیتر «جان‌نثاران مخابراتی» بخوانید.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.