گرانی یا گرانفروشی مسئله این است/ ۲ عامل اصلی گرانی کالاها

محمدحسین قمری مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت، در مورد وضعیت گران فروشی اظهار کرد: اصناف مسؤول گران شدن در بازار نیستند؛ گران شدن در بازار حاصل تورم است و البته کالاهایی که به صورت مستقیم یا غیرمستقیم وابسته به نرخ دلار هستند نیز نوسانات بازار ارز روی آنها اثر می‌گذارد.

وی افزود: عامل دوم گران شدن کالا نیز مربوط به وضعیت بخش عرضه و تولید می‌شود؛ به عنوان نمونه علت گرانی لاستیک این بود که نیاز بازار تأمین نشد و در نهایت وزارت صمت تصمیم گرفت با واردات نیاز بازار را پاسخ دهد و عرضه را متناسب کند.

قمری ادامه داد: حال اگر در نظام توزیع یعنی بخش اصناف هر تخلف یا گران فروشی مشاهده شود اتاق اصناف موضوع را بررسی می‌کند؛ برای شب عید هم با همکاری سازمان حمایت نظارت‌ها تشدید شده است تا در این ایام مردم دچار مشکل نشوند.

مدیرکل دفتر خدمات عمومی وزارت صمت تصریح کرد: بیشتر گران شدن کالاها در بازار حاصل گران شدن کالاست نه گران فروشی؛ بعضاً اصناف به دلیل این موضوع ضرر هم می‌کنند زیرا وقتی کالایی را می‌فروشند و می‌خواهند مجدد با همان قیمت بخرند، نمی‌توانند.

خبر مرتبط
خبر خوش خاندوزی درباره پرداخت وام‌های ازدواج و فرزندآوری/ تا پایان سال همه متقاضیان تعیین تکلیف می‌شوند+فیلم

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه رئیس جمهور بر خاتمه صف وام‌های ازدواج و فرزندآوری،تاکید کرده اند از تعیین تکلیف وضعیت تمامی متقاضیان تا پایان سال خبر داد.

وی تاکید کرد: به هر حال اصناف موظف به رعایت قیمت مصوب هستند و اگر کالایی به دلیل کمبود یا گران شدن حاصل از تورم، می‌خواهد گران شود باید از ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت مجوز بگیرد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.