بیانیه مهم واتیکان درباره جنگ اوکراین و روسیه

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان امروز در اظهاراتی گفت که اوکراین باید بدون حس شرمساری و با بالا بردن پرچم سفید، پای میز مذاکره با روسیه بنشیند تا جنگ پایان یابد؛ اظهاراتی که واکنش کی‌یف و متحدانش را به همراه داشت و کلیسای واتیکان را مجبور به ارائه توضیحات درباره اظهارات پاپ کرد!

پاپ فرانسیس در بخشی از مصاحبه‌ای که اوایل فوریه با رادیو تلویزیون سوئیس انجام داد و قرار است ۲۰ مارس به طور کامل پخش شود، گفت: معتقدم که طرف قوی‌تر، کسی است که شرایط را درک و به مردم فکر کند و شهامت بالا بردن پرچم سفید و مذاکره را داشته باشد. و امروز مذاکرات با کمک قدرت‌های جهانی شدنی است.

خبر مرتبط
پاپ فرانسیس خواستار صلح میان روسیه و اوکراین شد/ اوکراین پرچم سفید را نشان دهد

رهبر کاتولیک‌های جهان شنبه گفت که اوکراین باید شجاعت نشان دادن «پرچم سفید» را داشته باشد و برای پایان دادن به جنگ با روسیه مذاکره کند.

کلیسای واتیکان در واکنش به انتقادات از پاپ و آنچه شفاف‌سازی درباره آن خوانده شده است، در بیانیه‌ای نوشت: پاپ از کلمه «پرچم سفید» استفاده کرد و با تصویری که مصاحبه‌کننده (لونزو بوچِلا) پیشنهاد داده بود در ابتدا از این کلمه استفاده کرد، پاسخ داد تا به توقف جنگ اشاره کند؛ آتش‌بسی که با شهامت مذاکره کردن حاصل می‌شود. پاپ در بخشی دیگر از مصاحبه درباره شرایط کلی جنگ حرف می‌زند و به روشنی می‌گوید «مذاکره هرگز به معنای تسلیم شدن نیست».

ادگار رینکِوینکس، رئیس جمهور لتونی از جمله رهبران اروپایی بود که در انتقاد از اظهارات پاپ و انتخاب کلمات او، گفت که «هیچ‌کس نباید مقابل شیطان تسلیم شود و باید با آن بجنگد و در نتیجه تنها شیطان است که پرچم سفید را بلند می‌کند و تسلیم می‌شود، به همین سادگی!»

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.