علائم سرطان که می‌توانند در هر زمانی از روز ظاهر شوند

نتایج تحقیقات نشان داده است که درک علائم هشدار دهنده و تشخیص آنها در اسرع وقت می‌تواند منجر به تشخیص زودتر و درمان موفقیت‌آمیزتر سرطان شود.

علائم خاص می‌توانند در هر زمان ظاهر شوند و با نشانه‌های مختلفی همراه شوند اما مهم است که هر چیزی که مربوط به تغییر در شما شده است را بررسی کنید. این داروساز به مردم هشدار داده است که اگر متوجه چیز غیرعادی شدند، باید در اسرع وقت برای ملاقات با پزشک خود وقت رزرو کنند.

عباس کنعانی، داروساز شیمی کلیک، توضیح داده است که علائم خستگی، سرفه‌های مداوم و تعریق شبانه همگی می‌توانند از علائم سرطان باشند.

خبر مرتبط
مردانی که این ویتامین را زیاد دارند سرطان می گیرند

خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردان سالم از نتایج سوء مصرف ویتامین E است.

این متخصص گفت که افراد سیگاری اغلب با سرفه صبحگاهی از خواب بیدار می‌شوند اما اگر این سرفه بیش از دو هفته ادامه داشت، باید بدون توجه به اینکه سیگار می‌کشند یا خیر، با پزشک خود مشورت کنند.

یکی دیگر از علائم نگران‌کننده که ممکن است در صبح ظاهر شود، و وی به آن اشاره کرده خستگی است. این علامت اگر با چیزهای دیگری همراه باشد می‌تواند نگران‌کننده باشد.

کنعانی گفت: «طبیعی است که صبح‌ها کمی احساس خستگی کنید، اما اگر این حالت برای شما عادی نیست، یا متوجه خستگی شدید در طول روز هستید، باید این مورد را بررسی کنید.»

سومین علامت نگران کننده‌ای که متخصص بیان کرد، تعریق شدید در طول شب بود. اگر با رختخواب خیس یا مرطوب از خواب بیدار می‌شوید، ممکن است به آن توجه نکرده باشید اما این مورد را با پزشک عمومی خود چک کنید، به خصوص اگر تعریق شبانه با خستگی، کاهش وزن یا کبودی همراه باشد.

خبر مرتبط
چند نشانه ساده که ممکن است علامت سرطان معده باشد

سرطان یکی از عوامل اصلی مرگ‌ومیر در سراسر جهان است. در این بیماری سازوکار طبیعی سلول‌ها دچار اشکال می‌شود که رشد کنترل‌نشده سلول‌های غیرطبیعی بدن را به دنبال دارد.

با توجه به داده‌های سرویس سلامت ملی بریتانیا، سایر علائم سرطان که می‌توانند در هر زمانی از روز ظاهر شود عبارتند از:

• درد قفسه سینه و تنگی نفس

• تغییر در عادات روده

• خونریزی غیرمعمول

• توده‌ در بدن

• تغییر خال‌ها

• کاهش وزن بدون دلیل

• درد شکم یا کمر

• سوءهاضمه و سوزش سر دل

• خارش یا زردی پوست

شما می توانید با کاهش برخی عادات سبک زندگی مانند سیگار کشیدن، خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید. نتایج مرکز تحقیقات سرطان انگلستان گفته است که ترک سیگار «بزرگترین علت قابل پیشگیری سرطان در بریتانیا و در سراسر جهان» است.

این موسسه در وب سایت خود اعلام کرد: ارتباط بین سیگار کشیدن و سرطان بسیار واضح است. این امر باعث ایجاد حداقل ۱۵ نوع سرطان می‌شود، ازجمله دو مورد از شایع‌ترین آنها که سرطان ریه و روده است. کارشناسان افزودند که سیگار کشیدن در سطح مطمئن وجود ندارد.

آنان خاطرنشان کردند: مصرف الکل نیز باعث ایجاد هفت نوع سرطان از جمله سرطان سینه، دهان و روده خواهد شد.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.