گفت‌وگوی وزرای خارجه آمریکا و ترکیه درباره جت‌های F-۳۵

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه به دعوت آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا به ایلات متحده رفته است. این اولین سفر وی به ایالات متحده است و پس از این است که ترکیه پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو را در ماه ژانویه تصویب کرد.

خبر مرتبط
جزئیات تازه از فعالیت نظامی ترکیه/این تسلیحات آنکارا مشتری پیدا کرد

به گفته رجب طیب اردوغان، کشور ترکیه تاکنون با ۵۰ کشور برای فروش ۷۷۰ فروند پهپاد قرارداد بسته‌ است.

به گزارش سی‌ان‌ان ترک، همچنین پیش بینی می‌شود که دیپلمات‌های ترک و ایالات متحده در مورد همکاری‌های «ادعایی» واشنگتن با حزب کارگران کردستان (PKK) در سوریه بحث کنند که به عنوان یک سازمان تروریستی اعلام شده است.

به گزارش اسپوتنیک، در ماه فوریه، جان کربی، مشاور ارتباطات شورای امنیت ملی کاخ سفید و ویکتوریا نولاند، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی گفتند که ترکیه می‌تواند در صورت برطرف کردن نگرانی‌های ایالات متحده در مورد S-۴۰۰ روسیه، به برنامه F-۳۵ بازگردد.

خبر مرتبط
بیانیه مهم وزارت دفاع ترکیه درباره جنگنده های آمریکایی

وزارت دفاع ترکیه از دریافت نامه‌های پذیرش و پیش‌ثبت آمریکا در رابطه با فروش هواپیماهای جنگنده اف-۱۶ و مدرن‌سازی ۷۹ فروند جنگنده خبر داد.

در آوریل ۲۰۲۱، ایالات متحده پس از خرید سیستم‌های دفاع هوایی S-۴۰۰ روسیه، ترکیه را از برنامه F-۳۵ خارج کرد. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بعداً در همان سال گفت که واشنگتن به جای آن به آنکارا خرید جت‌های F-۱۶ را پیشنهاد داده است که یک نسل از F-۳۵ عقب‌تر است، اما این قرارداد هم برای مدت طولانی متوقف شده بود زیرا بسیاری از قانونگذاران آمریکایی به خصوص در مورد موضع قبلی ترکیه در مورد پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو، با این ابتکار مخالف بودند.

با این حال، در ژانویه سال ۲۰۲۴، به دنبال تایید عضویت سوئد در ناتو از سوی ترکیه، دولت رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن، فروش هواپیماهای جنگنده F-۱۶ را به آنکارا تصویب کرد. در ماه فوریه، کنگره ایالات متحده تصویب کرد ترکیه ۴۰ هواپیمای جدید اف ۱۶ و ۷۹ فروند به‌روز شده این نوع هواپیما را دریافت کند.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.