حماس: برای هر توافقی با اسرائیل 5 شرط اصلی وجود دارد

محمود مرداوی از رهبران جنبش حماس در اظهاراتی گفت که برای هر توافقی با رژیم صهیونیستی پنج شرط اصلی وجود دارد.

محمود مرداوی گفت: این درست نیست که گفته می‌شود مقاومت فقط می‌خواهد کمک رسانی به غزه را افزایش دهد بلکه پنج شرط اصلی برای هر توافق با رژیم صهیونیستی وجود دارد که عبارت است از آتش بس، عقب نشینی از غزه، بازگشت آوارگان، رفع محاصره، کمک رسانی به شهروندان و مبادله شرافتمندانه اسرا.

وی افزود: چارچوب نشست پاریس ۲ مبنایی برای مذاکرات نبود بلکه مذاکرات بر اساس پیشنهادات جدید صورت گرفت.

این عضو ارشد حماس اضافه کرد: اشغالگران با نشر اکاذیب و درز اطلاعات دست به اقدامات گمراه‌کننده‌ای می زنند مثلاً هرگز از طریق مذاکره اسامی اسرای زنده را درخواست نکردند.

خبر مرتبط
حماس: خواستار توافق مکتوب برای آتش بس هستیم

اسامه حمدان از رهبران بلندپایه حماس تصریح کرد: بدون تردید هر مذاکره‌ای که به هدف خود نرسد ادامه نخواهد یافت و اسرائیلی‌ها می خواهند بحران انسانی را تشدید کنند.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ (۲۴ نوامبر ۲۰۲۳) آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی برقرار شد.

این وقفه در جنگ، هفت روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر (اول دسامبر ۲۰۲۳) آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

این رژیم برای تلافی حملات «طوفان الاقصی»، جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.