افشای جزئیات سفر فرستاده آمریکا به لبنان/تعیین تکلیف مرزهای بیروت و تل‌آویو

روزنامه «الجمهوریه» در این باره به نقل از یک منبع سیاسی مطلع نوشت: «آموس هوکشتاین» مشاور رئیس‌جمهور آمریکا در امور امنیت انرژی در دیدار با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان یک چارچوب پیش‌نویس برای توافق ترسیم مرزهای زمینی میان بیروت و تل‌آویو را ارائه کرد.

 این منبع گفت: این اقدام پس از تفاهم دو طرف برای متوقف کردن خصومت‌ها و بازگشت افراد آواره از هر دو طرف طبق تمهیدات در نظر گرفته شده با تضمین آمریکا صورت گرفت.

 طبق گفته این منبع، نبیه بری بررسی چنین طرحی را به بعد از اعلام آتش‌بس موکول کرده است.

روزنامه الاخبار نیز در این باره نوشت: فرستاده آمریکا که اخیراً لبنان را به مقصد قبرس ترک کرد و سه‌شنبه از آنجا عازم تل‌آویو شد، یکی از دستیاران برجسته او برای ادامه برگزاری جلسات با نبیه بری و «نجیب میقاتی» نخست‌وزیر پیشبرد امور لبنان و از طریق آنها با حزب‌الله در بیروت ماند.

 منابع الاخبار اعلام کردند هوکشتاین به کسانی که با آنها در بیروت دیدار کرد گفت که آنها را در جریان مذاکراتش با مقامات رژیم صهیونیستی قرار خواهد داد و اطمینان دارد که آتش‌بس در غزه نزدیک است و او می‌خواهد از این فرصت برای کلیدزدن مذاکرات میان رژیم اشغالگر و لبنان استفاده کند.

 در همین راستا، وبگاه «النشره» نیز در این باره گزارش داد: تلاش‌های زیادی که آمریکایی‌ها برای متوقف کردن درگیری‌ها در مرزهای جنوب لبنان اسرائیل انجام می‌دهند، منجر به توافقی می‌شود که تجربه توافق ترسیم مرزهای دریایی را تکرار خواهد کرد.

 منابع مطلع در این باره به النشره اعلام کردند: آمریکایی‌ها روی تأثیر آتش‌بس در غزه بر وضعیت جبهه لبنان حساب ویژه‌ای باز کرده‌اند و از طریق آن به دنبال پیش‌بردن روند تحت رهبری هوکشتاین هستند و نوعی خوش‌بینی جدی نسبت به‌احتمال دستیابی به توافق و توقف جنگ طی چند روز آتی وجود دارد.

 نوار مرزی لبنان و شمال سرزمین‌های اشغالی فلسطین طی روزهای اخیر شاهد تشدید تنش بوده است و هم‌زمان مقامات رژیم صهیونیستی به انجام حملات گسترده به لبنان تهدید کرده‌اند.

این درگیری‌ها در پی حملات رژیم صهیونیستی به غیرنظامیان در خاک لبنان و در مقابل حملات موشکی شدید حزب‌الله به مواضع و پایگاه‌های ارتش رژیم صهیونیستی تشدید شد.

آموس هوکشتاین به‌منظور آرام‌کردن این تنش طی روزهای اخیر به بیروت سفر و با مقامات لبنان دیدار و رایزنی کرد. وی سپس راهی اراضی اشغالی شد و با مقامات رژیم صهیونیستی نیز جلساتی را در این باره برگزار کرد.

یک روز پس از آغاز تجاوزات رژیم اشغالگر به نوار غزه از هفتم اکتبر، حزب‌الله لبنان اولین طرف در محور مقاومت بود که با انجام حملاتی به شمال فلسطین اشغالی، رسماً به عملیات فلسطینی طوفان الاقصی ملحق شد و پس از آن مرزهای لبنان و سرزمین‌های اشغالی فلسطین به‌صورت روزانه و تقریباً ۲۴ ساعته صحنه تبادل آتش میان حزب‌الله لبنان و ارتش رژیم صهیونیستی شده است.

رسانه‌های عبری گزارش دادند از زمان آغاز نبرد طوفان‌الاقصی و شلیک موشک از جنوب لبنان، چندین افسر و نظامی صهیونیست کشته و ده‌ها پایگاه نظامی آن‌ها توسط حزب‌الله هدف گرفته شده است و به همین دلیل کابینه تندرو «بنیامین نتانیاهو» مجبور به تخلیه هزاران شهرک‌نشین از شمال فلسطین اشغالی شد و تعدادی از شهرک‌نشینان هم خودشان از منطقه فرار کردند.

اخیراً رسانه‌های عبری فاش کردند که این شهرک‌نشینان صهیونیست حاضر به بازگشت به خانه‌هایشان نیستند و می‌گویند که کابینه نتانیاهو توجهی به سرنوشت آن‌ها نداشته و آن‌ها را رها کرده است.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.