امیرعبداللهیان با وزیر خارجه آذربایجان دیدار کرد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه اجلاس فوق العاده وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری اسلامی در جده، با جیحون بایرامف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان با ابراز خرسندی از دیدار با همتای آذربایجانی گفت، باکو در سیاست همسایگی ایران از جایگاه مهمی برخوردار است و دو ملت فراتر از پیوندهای همسایگی و تاریخی، دارای پیوندهای خویشاوندی هستند. 

وی گفت خوشبختانه صفحه جدیدی در روابط دو کشور باز شده که برای دو ملت امید بخش است و فرصت‌های زیادی پیش روی دو کشور برای همکاری‌های مفید متقابل وجود دارد.

امیرعبداللهیان با تاکید بر سیاست کشورمان برای توسعه روابط با جمهوری آذربایجان در تمام زمینه‌ها، آمادگی ایران برای میزبانی اجلاس آتی کمیسیون مشترک دو کشور در تهران را در تاریخ مورد توافق اعلام داشت.

وی ابراز خرسندی کرد که در چارچوب توافق دو رئیس جمهور، همکاری‌ها در زمینه‌های مورد توافق به خوبی پیش می رود.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین بر اهمیت تلاش و اقدام‌ مشترک برای فعالتر کردن ساختارهای چندجانبه منطقه‌ای در مسیر منافع مشترک کشورهای منطقه تاکید نمود. 

بایرامف وزیر خارجه جمهوری آذربایجان نیز ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، مشورت‌های مستمر دوجانبه با همتای ایرانی را مفید و سازنده توصیف کرد. 

وی ضمن تقدیر و تشکر از تبریک رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران در خصوص انتخابات‌ ریاست جمهوری آذربایجان گفت که سیاست کشورش داشتن روابط ممتاز با همسایگان است و در این‌ میان تهران از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و باکو مصمم به توسعه روابط با آن است. 

بایرامف با اشاره به پیشرفت اجرای برخی پروژه‌های مشترک، اظهار امیدواری کرد: این پروژه ها در چارچوب زمانبندی انجام شده در سریعترین زمان ممکن اجرا و افتتاح شوند. 

وی همچنین با اشاره به اهمیت همکاری‌های حمل و نقلی و ترانزیتی دو کشور، بر آمادگی جمهوری آذربایجان برای تقویت همکاری‌ها در کریدور ترانزیتی شمال جنوب تاکید کرد. 

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان با اظهار خرسندی از روند کار کمیسیون‌ مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور و تاکید بر نقش آن در توسعه روابط دوجانبه، اظهار امیدواری کرد که اجلاس آتی با موفقیت در تهران برگزار شود. 

طرفین در خصوص موضوعات مختلف دوجانبه، منطقه ای و مسئله فلسطین گفتگو و تبادل نظر کردند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.