اعلام رسمی میزان مشارکت در انتخابات مجلس/ چند میلیون نفر رای دادند؟

احمد وحیدی وزیر کشور عصر امروز دوشنبه در ابتدای نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های داخلی و خارجی درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، اظهار داشت: ملت ایران باردیگر در صحنه انتخابات خوش درخشیدند و پیروزی دیگری از آن خود کردند. باتوجه به بوق‌های رسانه‌ای دشمنان برای مایوس کردن مردم از مشارکت در انتخابات، دیدیم که ملت ما بدون توجه به این تبلیغات در انتخابات حاضر شدند.

وی افزود: باوجود تبلیغات کم‌نظیر و یا حتی بی‌نظیر دشمنان برای مایوس کردن مردم در حضور در انتخابات و باوجود برخی دشواری‌های اقتصادی که مردم با آن مواجه هستند، ملت در انتخابات حاضر شدند.

خبر مرتبط
ریزش چشم‌گیر آراء قالیباف در این دوره از انتخابات مجلس

صبح امروز ۱۴ اسفندماه ، محسن اسلامی ستاد انتخابات کشور، آمار نهایی ۱۴ منتخب تهران برای مجلس دوازدهم را اعلام کرد.

وزیر کشور با بیان اینکه امنیت انتخابات ما مثال‌زدنی بود و در امنیت کامل این انتخابات برگزار شد، گفت: دشمنان تبلیغ می‌کردند که امنیت در انتخابات را مخدوش جلوه دهند که از سرویس‌های جاسوسی گرفته تا گروه‌های تروریستی و دیگر دشمنان ملت در این مسیر حرکت کردند اما دیدیم که امنیت بسیار خوبی در انتخابات تأمین شد.

وحیدی تصریح کرد: انتخابات ما از بالاترین استاندارد سلامت برخوردار بود و تک‌تک آرا مردم مورد توجه و حساسیت بود. این حجم از تأمین سلامت انتخابات را مدیون همکاری مردم و دستگاه‌های مسئول هستیم. اهمیت این موضوع با توجه به امنیت و سلامت انتخابات در دیگر کشورها و مقایسه با آن مشخص می‌شود.

وی گفت: انتخابات دارای رقابتی بسیار خوب و گسترده بود و تعداد داوطلبانی که مشارکت کردند و در این دوره حضور پیدا کردند، کم‌نظیر بود. رقابت تنگاتنگ و فشرده‌ای را در این دوره به دلیل این حضور فراوان کاندیداها بود. این رقابت واقعی بود و همه طیف‌ها و گروه‌ها در آن حضور جدی داشتند.

وزیر کشور بیان داشت: در این دوره فضای نامساعد جوی را داشتیم، تبلیغات مدام دشمن را هم شاهد بودیم و عملیات روانی نیز از چند ماه پیش علیه انتخابات شکل گرفته بود و با این همه شاهد مشارکت و حضور مردم و جمعیتی 25 میلیونی پای صندوق‌های رأی بودیم.

وی تاکید کرد: باکمال افتخار اعلام می‌کنم که هر چهار سطح امنیت، سلامت، رقابت و مشارکت در این انتخابات به دست آمد که در این زمینه از همه کسانی که مسئول بودند یا برای فراهم‌کردن زمینه‌ها کمک کردند و از مردم که در این صحنه نقش‌آفرینی‌ کردند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وزیر کشور افزود: خود را برای برگزاری دور دوم انتخابات مجلس آماده می‌کنیم. در برخی رسانه‌ها دیده شد که درباره موضوعی به نام آرای دچار مشکل مطرح کردند که باید گفت این میزان یعنی آرای سفید در کل کشور 5 درصد بوده است.

وحیدی تاکید کرد: در حوزه تخلفات هیچ پرونده‌ای تشکیل نشده و این انتخابات پاک و سالم برگزار شد. همچنین در مسئله ریخت و پاش‌های انتخاباتی این موضوع در این انتخابات کم بود.

وزیر کشور تاکید کرد: صداوسیما با راه اندازی 200 کانال، کمک شایانی به بهتر برگزار شدن انتخابات داشت و همچنین بستری در فضای مجازی برای نامزدهای انتخابات فراهم شد تا تبلیغات خود را انجام دهند.

وی ادامه داد: حدود یکسال و نیم کار انتخابات در ستاد انتخابات کشور شروع شد تا بتوانیم به نحو احسن انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری برگزار شود.

وحیدی در پایان بیان داشت: آمار مشارکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری  41 درصد بود که یعنی حدود 25 میلیون نفر در این انتخابات شرکت داشتند.

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.