درخواست پاپ فرانسیس درباره جنگ غزه

رویترز گزارش داد، پاپ فرانسیس در آیین دعای «آنجلوس» با اشاره به رنج مردم فلسطین، اظهار داشت: هر روز این درد را به دلیل خصومت‌های جاری، هزاران کشته، مجروح و آواره [در غزه] در قلبم احساس می‌کنم.

رهبر کاتولیک‌های جهان با تاکید بر پیامدهای این درگیری برای کودکان، خواستار آزادی همه اسرا از زمان حمله حماس به رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر (۱۵ مهر) شد.

وی با طرح این سوال که «آیا واقعا فکر می‌کنید که از این طریق می‌توانید دنیای بهتری بسازید و به صلح خواهید رسید؟»، گفت: کافی است! [جنگ غزه را] متوقف کنید!

رهبر کاتولیک‌های جهان پیشتر با بیان اینکه «مردم از جنگ خسته شده‌اند»، خواستار احترام به غیرنظامیان در مناطق درگیری و پایان دادن به جنگ‌ها شده بود.

گروه‌های مقاومت فلسطین ۱۵ مهرماه برابر با هفتم اکتبر ۲۰۲۳، عملیات «طوفان الاقصی» را از غزه (جنوب فلسطین) علیه مواضع رژیم اسرائیل آغاز کردند که سرانجام پس از ۴۵ روز نبرد و درگیری، سوم آذرماه ۱۴۰۲ (۲۴ نوامبر ۲۰۲۳) آتش بس موقت چهار روزه یا همان وقفه برای تبادل اسرا میان حماس و رژیم صهیونیستی برقرار شد.

این وقفه در جنگ، هفت روز ادامه یافت و سرانجام صبح جمعه ۱۰ آذر (اول دسامبر ۲۰۲۳) آتش‌بس موقت به پایان رسید و رژیم اسرائیل حملات علیه غزه را از سرگرفت.

این رژیم برای تلافی حملات «طوفان الاقصی»، جبران شکست خود و توقف عملیات مقاومت، گذرگاه‌های نوار غزه را بسته و در حال بمباران این منطقه است.

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.